Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa Ekonomisi Son Çeyrekte Beklentiden İyi Büyüdü

Euro Bölgesi’nin ikinci en büyük ekonomisi için beklenen büyüme verileri açıklandı. İşte Fransız GSYİH verileri hakkında detaylar;
Fransa Ekonomisi Son Çeyrekte Beklentiden İyi Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) 2021’in son çeyreğine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verilerini yayımladı.

Ön tahmine göre Fransa ekonomisi 4Ç21’de önceki çeyreğe göre yüzde 0,7 büyüdü. Beklenti yüzde 0,5 büyümeydi.

Üçüncü çeyrekte ise ekonomi yüzde 3 büyüyerek bir yıl içindeki en yüksek hızını kaydetmişti. Aynı zamanda ekonomik büyüme oranı, 2019’un dördüncü çeyreğindeki kriz öncesi seviyesine yaklaşmıştı. Okuma yüzde 3,1’e revize edildi.

Fransız Ekonomik Büyüme
KAYNAK: Insee

Beklenti üstü büyüme, üçüncü çeyrekte yeniden açılmaların desteğiyle kaydedilen güçlü büyümeden yavaşlamış oldu. Bununla birlikte bir önceki çeyrekte kriz öncesi seviyesine döndükten sonra GSYİH dördüncü çeyrekte 2019’un dördüncü çeyreğini yüzde 0,9 artıyla önemli ölçüde aştı.

Nihai yurt içi talep (stoklar hariç) bir önceki çeyrekte +3,6 puandan sonra GSYİH’ye +0,5 puana katkıda bulundu. Dış ticaret, iç talepten daha hızlı büyüdü. Artış, ithalat tarafında (yüzde 0,8’den sonra yüzde 3,6 artış) ihracattan (yüzde 1,7’den sonra yüzde 3,2 artış) daha belirgindi.

Dolayısıyla  dış ticaretin GSYİH büyümesine katkısı bu çeyrekte yüzde 0,2 eksiyle biraz negatif oldu. Son olarak, stok değişikliklerinin GSYİH büyümesine katkısı bu çeyrekte pozitifti. Katkı önceki çeyrekte yüzde 0,7 eksiyken son çeyrekte yüzde 0,4 artı oldu.

Fransız Ekonomisi 2021’de %7 Büyüdü

Ülkenin GSYİH’si 2020’de yüzde 8 daraldıktan sonra 2021’de ortalama olarak yüzde 7 artış kaydetti. Böylece 2021’deki ortalama GSYİH seviyesi, 2019’daki ortalama seviyenin yüzde 1,6 altında kaldı. Yıllık GSYİH büyümesinin ilk tahmininin Mayıs sonunda konsolide edileceği eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu