Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa Ekonomisi İkinci Yarıda Hızla Toparlanmaya Hazırlanıyor

Fransa'nın ulusal istatistik bürosu, ekonominin ilk yarıdaki derin çöküşün ardından ikinci yarıda güçlü bir şekilde toparlanacağını öngördü. Detaylar aşağıda;
Fransa Ekonomisi İkinci Yarıda Hızla Toparlanmaya Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel sağlık krizinden en kötü etkilenen Avrupa ülkelerinden Fransa, 2020 yılının ilk çeyreğinde GSYİH’sinin yüzde 5,3 küçüldüğünü açıklamıştı.

Bu rakam, Nisan’da yayımlanan yüzde 5,8’lik ilk tahmine kıyasla daha iyi gelse de 1968’in ikinci çeyreğinden bu yana GSYİH’deki en büyük daralma olarak kayıtlara geçmişti. Ayrıca 2009’dan bu yana ilk resesyonuna girmişti.

Ülke için görünüm kararırken Fransa’nın ulusal istatistik bürosu INSEE, ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 19 ve dördüncü çeyrekte yüzde 3 toparlanacağını tahmin etti.

Reuters’ın haberine göre INSEE, koronavirüs kilitlenmesi ortasında ilk yarıdaki benzersiz çöküşün ardından ekonominin ikinci yarıda hızla toparlanacağını belirtti.
Fransız Ekonomisi 2020 İlk Üç Ay
Kaynak: INSEE

Euro Bölgesi’nin ikinci en büyük ekonomisinin ikinci çeyrekte muhtemelen yüzde 17 daraldığını belirten INSEE, üçüncü ve dördüncü çeyrekte sırasıyla yüzde 19 ve yüzde 3’lük toparlanma öngördü. Ayrıca Aralık ayına kadar faaliyetlerin kriz öncesi seviyelerin yüzde 1 ila 6 aralığı altında görüleceğini ekledi.

Yıl boyunca ise INSEE, ekonominin yüzde 9 daralacağını ve bunun modern kayıtların 1948’de başladığından beri Fransa’nın en kötü durgunluğu olacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner
Yine de yüzde 9’luk daralma, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire’nin verdiği yüzde 11’lik küçülme tahmininden iyi geldi.

INSEE, iyimser tahmininde ekonominin 11 Mayıs’ta sert kısıtlamaların kaldırılmaya başlamasının ardından kademeli ama keskin bir iyileşme gördüğünü de dile getirdi. Dünkü raporunda Euro Bölgesi için çok daha derin bir durgunluk öngören Avrupa Komisyonu ise İtalya’nın ardından 2020 için en sert daralma tahminlerinden birini Fransa için yaptı.

İtalya’nın 2020’de yüzde 11,2 daralmasını bekleyen kurum, Fransa’nın yüzde 10,6 daralacağını ve 2021’de yüzde 7,6 büyüyeceğini tahmin etti. Bahar tahmininde ise 2020 için yüzde 8,2 daralma ve 2021’de yüzde 7,4 toparlanma beklentileri verilmişti.

Sonuçta INSEE, yıl bazındaki yüzde 9 daralma tahmininde de Avrupa Komisyonu’ndan daha iyi bir rakam vermiş oldu. Bu arada dünyada en çok vaka görülen ülkeler arasında 18. sırada yer alan Fransa’da şimdiye kadar 168 bin 810 vaka ve 29,933 ölüm gerçekleşti. Worldometer verilerine göre son olarak 7 Haziran’da 475 yeni vaka kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın