Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GSYİH Tahminini Değiştirmeyen Fransa Ekonomi Bakanı Vergi İndirimi Sözünü Yineledi

Ekonominin bu yıl %11 daralması yönündeki beklentisini koruduğunu söyleyen Fransa Ekonomi Bakanı, vergi artırımı yapmayacaklarını belirtti.
GSYİH Tahminini Değiştirmeyen Fransa Ekonomi Bakanı Vergi İndirimi Sözünü Yineledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa, Almanya’da sonra Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine sahip. 2019 verilerine göre 67 milyon nüfusu olan Avrupa ülkesinde rapor edilen coronavirüs vaka sayısı 242 bin 899. Şu ana kadar 30 bin 513 insan hayatını kaybederken, salgınla mücadele ekonomide de tarihin en kötü zamanlarının yaşanmasına sebep oldu.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, daha önce yaptığı konuşmada 2020 yılında gayrisafi yurt içi hasılanın %11 oranında daralmasını beklediklerini söylemişti. Katıldığı bir radyo programında bu beklentinin korunduğunu ifade etti.

Le Marie, ekonomiyi düzeltmek adına herhangi bir vergi artırımının gündemde olmadığını söyledi.

RTL radyosunda yaptığı açıklamada, coronavirüs pandemisi nedeniyle küresel ekonominin önünde çok fazla belirsizlik olduğunu ifade eden Le Marie, Fransa ekonomisine dair beklentilerini değiştirmediklerini belirtti. Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (INSEE) daha önce bu yıl için %8 olan küçülme tahminini %11’e yükseltmişti.

Mayıs ve Haziran aylarında güçlü toparlanma yaşandığını dile getiren bakan, yine de çok fazla belirsizlik olduğuna dikkat çekti. Çin’in yeni ulusal beş yıllık planı, Kasım ayında yapılacak ABD seçimleri ve İngiltere’nin Brexit meselesinin Fransa dış ticaretini de olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), bu yılın ikinci çeyreğinde %13,8 oranında daralan Fransa ekonomisinin, yıl sonunda %12,5 oranında küçülmesini bekliyor. 2021 yılı için beklenti ise %7,3 büyümeye geçmesi yönünde.

Fransa Ekonomisi %13,8 Daraldı
Kaynak: INSEE

Ekonomi Bakanı Le Marie, Fransızlara vaat edilen vergi indirimini uygulayacaklarını ve aksi bir kararın alınmayacağını söyledi. 2023 yılına kadar konut vergisini kaldırma sözü verdiklerini, 2022’ye kadar ise şirketlerin kurumlar vergisinde %25 indirim yapacaklarını aktardı.

Fransa’da günlük vaka sayısı 7 bin 578 ile 31 Mart’ta en yüksek seviyeyi görmüştü. Mayıs ve Haziran aylarında nispeten azalan vakalar, Temmuz itibarıyla yeniden yükselişe geçti. 23 Ağustos’ta ise 4 bin 897 yeni vaka ile 14 Nisan’dan bu yana en yüksek vaka bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu