Yatırım yapmaya başla!

Fransa Ekonomi Bakanı: İngiliz Politikacıların Çoğu Brexit Konusunda Yalan Söyledi

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, bugün Paris’te katıldığı bir etkinlikte Brexit’in tarihi bir hata ve İngiliz politikacıların çoğunun yalancı olduğunu söyledi. Detaylar haberimizde;
Fransa Ekonomi Bakanı: İngiliz Politikacıların Çoğu Brexit Konusunda Yalan Söyledi

AB ile varılan anlaşma sonrasında istifa ettiğini duyuran Dominic Raab’la çalkalanan dünya gündemi, Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire’nin açıklamalarıyla biraz daha karıştı. Çünkü Bruno Le Maire, Paris’te katıldığı bir etkinlikte verdiği demeçte Brexit ve İngiliz politikacılar hakkında çarpıcı şeyler söyledi.

“Çoğu İngiliz politikacının yalancı olduğunu ve İngiliz halkına Avrupa Birliği’nden çıkmanın günlük hayatta ciddi negatif sonuçlar doğurmayıp sürecin kolay olacağını açıklayarak yalan söylediğini düşünüyorum” diyen Ekonomi Bakanı, Avrupa Birliği’nden çıkmanın tarihi bir hata olduğunu belirtti. Buradaki görüşünü de; “AB’den ve dünyanın en önemli ekonomik piyasalarından biri olan AB piyasasından çıkmak çok güçlü olumsuz sonuçları olan bir hata” sözleriyle anlattı.

Bruno Le Maire herhangi bir siyasetçinin ismini vermemiş olmasa da diğerleri eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve mevcut Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanı Michael Gove gibi isimlere işaret etmişti.

Fransa Ekonomi Bakanı İngiliz Politikacıların Çoğu Brexit Konusunda YalancıHer ikisi de 2016 Brexit referandumunda Vote Leave (Ayrılığa Oyla) kampanyasına öncülük etmiş ve yine her ikisi de daha önce kamuoyuna yanlış iddialarda bulunduğu yönündeki suçlamaları reddetmişti. Bu noktada, Theresa May’in Çarşamba günü üst düzey bakanlarından bir Brexit taslağı anlaşması için yeterli destek aldığını açıkladığı ve Tusk’ın AB ile İngiltere arasında Brexit anlaşması taslağı üzerinde uzlaşı sağlanmasının ardından Brüksel’de basın toplantısı düzenlediği hatırlatıldı.

Kaldı ki bu gelişme Brexit Bakanı Dominic Raab’ın istifasına yol açmış, birkaç bakanın daha istifasıyla sterlin dolar karşısında yüzde 1 civarında değer kaybetmişti.

İngiliz Politikacılarının Çoğu Yalancı İngiltere’de, Brexit Bakanı Dominic Raab ve Çalışma ile Emeklilik Bakanı Esther McVey gibi Brexit anlaşmasını desteklemeyeceğini söyleyen dört bakan yardımcısı da görevi bıraktığını açıklamıştı.

İşte tüm bu gelişmelerin üzerine konuşan Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire; “İnsanlara yalan söylediğinizde, bunun karşılığını ödemek ve onlara doğru bir seçim olmadığını açıklamak zorunda olduğunuz bir an gelir. İnanıyorum ki 15 yıl içinde İngiliz halkı Avrupa Birliği’ne geri dönmenin onların yararına olacağını anlayacaktır.” dedi. İlaveten Bruno Le Maire, İngiltere’nin bloktan ayrılmak istemesine rağmen hala AB’nin faydalarına tutunmaya çalıştığını kaydetti.

Kişisel bakış açısına göre ikinci bir referandum olmayacağını öngören Ekonomi Bakanı; “10 ile 15 yıl içerisinde, ABD ile Çin’in rekabetiyle karşılaştığında İngiliz halkının yeni dünyanın zorluklarını karşılayabilmek için Almanya, Fransa, İtalya ve Belçika ile birlikte olmasının kendi faydasına olduğunu anladığında, yeni bir referandum olacağını düşünüyorum” sözleriyle de dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum