Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’nın Düşen İşsizliği Toparlanma için İyiyken Risk İşe Alım Zorlukları

Fransa’nın işgücü piyasasının toparlanmayı desteklemeye devam edeceği tahmin edildi.
Fransa’nın Düşen İşsizliği Toparlanma için İyiyken Risk İşe Alım Zorlukları
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa bugün 2021’in ikinci çeyreğine ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. İşsizliğin 0,1 puan düşüşle yüzde 8’e gerilediğini açıklayan Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE), işsiz sayısının 16 bin azalarak, 2,4 milyona gerilediğini bildirdi.

Veriler üzerine yayımlanan ING notunda, Fransa’da düşen işsizlik oranının toparlanma için ne anlama geldiği sorgulandı. Şirketlerin işe alım zorluklarının toparlanmanın önündeki ana tehdit haline gelebileceği belirtilirken ekonomik toparlanmaya ilişkin tahminlerde bulunuldu.

Net istihdam yaratma oranına kıyasla bu çeyrekte işsizlik oranındaki nispeten küçük düşüşün, işgücünün ikinci çeyrekte büyümüş olmasıyla açıklanabileceği aktarıldı.
Fransa 2021 2. Çeyrek İşsizlik
Kaynak: INSEE

Bu, işsizlik oranının net iş yaratma hızının önerebileceğinden daha yavaş düştüğü anlamına gelse de işgücündeki artışın Fransız ekonomisi için çok olumlu bir unsur olduğu söylendi.

Bunun Fransız hanehalkı gelirinde artışa yol açması gerektiği, bunun da hanehalkı tüketimindeki büyümenin 2021’in ikinci çeyreğinde güçlü olacağına işaret ettiği dile getirildi.

Önümüzdeki aylarda Fransız işgücü piyasası konusunda iyimser olduğunu söyleyen ING ekonomistleri, bununla birlikte iş iflaslarının sayısının, ileriye dönük işsizlik oranının yolunu belirleyeceğini aktardı.

2021’de Fransa için çok dinamik bir büyüme beklendiği ancak risklerin tahmin üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu