Yatırım yapmaya başla!

Fransa: AB, ABD’nin Paris’e Yönelik Tarife Tehdidine Misillemeye Hazır

Fransa, Trump’ın tarife tehdidine cevap vermeye hazır olduğunu söyledi. Ayrıntılar aşağıda;
Fransa: AB, ABD’nin Paris’e Yönelik Tarife Tehdidine Misillemeye Hazır

Fransa hükümeti Salı günü yaptığı açıklamada Trump’ın tarife tehdidine cevap vermeye hazır olduğunu söyledi. Misilleme tehdidi, ABD soruşturmasının Fransa’nın yeni dijital hizmetler vergisinin Amerikan teknoloji şirketlerine zarar vereceği ve Avrupa ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan ticaret anlaşmazlığını yoğunlaştıracağı açıklamasının ardından geldi.

Salı günü NATO zirvesi öncesinde Londra’da konuşan Trump, Fransa’nın Amerikan şirketlerinden yararlanmasına izin vermeyeceğini ve Avrupa Birliği’nin ABD’ye haksız ticaretle muamele ettiğini dile getirdi.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire ise konuya ilişkin açıklamasında ABD tehdidini kabul edilemez olarak damgaladı ve Fransız vergisinin Amerikan şirketlerini ayırmadığını vurguladı.

Fransa Maliye Bakanı ABD Tehdidi Kabul Edilemez“Yeni Amerikan yaptırımları durumunda, Avrupa Birliği misillemeye hazır olacak” diyen Bruno Le Maire, saha sonra yaptığı bir basın açıklamasında da hiçbir ülkeyi hedeflemediklerini belirtti. ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi ise Fransız vergisinin uluslararası vergi politikasının hüküm süren ilkeleriyle tutarsız olduğunu tespit etmişti.

Kurumdan yapılan açıklamada Fransa’nın dijital vergisinin, Alphabet’in Google’ı, Facebook, Apple ve Amazon dahil olmak üzere ABD şirketleri için “alışılmadık derecede külfetli” olduğunun üzeri çizildi.

Diğer taraftan Fransız şampanyası, el çantaları, peynir ve diğer ürünlere yönelik tarife tehdidinin ardından Fransa’nın lüks devlerinin hisselerinde düşüş yaşandı.

Fransa Tehdidi Lüks Dev Hisse Düştü Hermes yüzde 1.9 seviyelerinde gerilerken LVMG ve Kering sırasıyla yüzde 1.3 ve yüzde 1.2 düştü. Clairinvest fon yöneticisi Ion-Marc Valahu; “Lüks sektöre giremeyecek kadar riskli. Sektör her şeyden önce Hong Kong protestoları tarafından etkilendi ve şimdi bundan daha da fazla etkilenecek” dedi.

Öte yandan ABD Ticaret Temsilciliği hala Ocak ayında halka açık yorumlar toplamak ve kamuya açık bir duruşma yapmak istediğinden, Fransız ürünlerinin hemen tarifelerle karşı karşıya kalmayacağı da biliniyor. Öncelikle Çin mallarına uygulanan, 301. Bölüm tarifeleri geçmişine dayanarak, Fransa’nın iki ila üç ay içinde cezai tarifelerle karşılaşacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum