Yatırım yapmaya başla!

Franco Scaglione’nin Tasarım Harikası Otomobili 1952 Abarth 1500!

60'ların en gözde tasarıma sahip araçlar arasında anılan Abarth 1500 Biposto'ya bir de yakından bakın...
Franco Scaglione’nin Tasarım Harikası Otomobili 1952 Abarth 1500!

Bu yazımızda çok bilinmeyen, unutulan bir aracı ve tasarımcısını sizler için paylaşıyoruz. 1950’ler ve 1960’lar şüphesiz otomobil dünyasında devrimlerin olduğu, ülkelerin gerçek kendi stillerini oluşturduğu dönemlerdir. Ülkeler savaştan çıkmış, durum itibariyle silah ve askeri alana kayan otomotivin taşları yerine oturmuştu. O tarihlerin en etkili tasarımcılarından olan Franco Scaglione, ilk 1500 Biposto’suyla kendini göstermiş.

İki kişilik tasarıma sahip spor araç, Amerikan Tucker Torpedo‘dan esinlenilmiş. Havacılık sektörüne yakın gidilen çizgide, Scaglione’nin bundan sonraki araç oluşumlarında hangi karakterden çizgisinden gideceğini belli etmiş…

Franco Scaglione’nin bu araç tasarımıyla birlikte ilerleyebilmesi, Nuccio Bertone sayesinde olmuş.

Çünkü Franco Scaglione, Bertone’nin yanında işe başlamış. İsmi, Abarth 1500 Biposto olarak geçen aracın ilginçliği ön kısmından başlıyor. Ayrıca spor araç oluşumu içerisinde birçok ünlü ismin buluşması da ortaya şahane şeylerin çıkmasını sağlamış.

Alfa Romeo, kendi otomobillerindeki en iyi aerodinamik şekli yakalamak için Bertone’den 3 konsept model sipariş etmiş.

Aracın krom çerçeveli far yapısı etrafında ilginç ögelere de yer verilmiş. Izgara ortadan daha büyük krom çerçeveyle birlikte gelen farla ayrılıyor. Izgaranın mağra ağzı girişlerinden sonra 3 gözlü ejderha hali biraz ilginç duruyor.

Abarth 1500 Biposto’nun yine bir Amerikan olan Corvette Stingray’dan esinlenildiği söylendi.

Kendine has tarzıyla insaları kendine hayran bırakan 1500 Biposto, görülmemiş bir çamurluk ve davlumbaz şekline sahip. Aracın tüm uzunluk ölçüsüne göre sadece kaputu, kendi başına daha uzun. Kapsül tipi tavan yapısının keskin bagaj hatlarıyla birleşimi de sanat kokuyor!

Scaglione tasarımlı 1500 Biposto’nun arka cam büyüklüğü de aynı kaput gibi her yeri kaplıyor!

Ortası çıtayla ayrılan arka cam ince bir direkle ön camdan ayrılıyor. Ön kısımdaki çamurluk tasarımının aysının arka kısımda da yapılması gözden kaçmıyor. Tampon kısmı ise krom şeklinde ve aracın kaportasına yapışık tasarlanmış.

Abarth 1500 Biposta’ya verilen motor hacmi ise isminden geliyor.

Biposta’nun kaputunun altına 1500 litrelik 4 silindirli bir motor yerleştirilmiş. Aracın hafif gövdesinde iş yaptığına emin olabiliriz.

İkonik aracımız hakkında gerekli olan bilgileri vermeye çalıştık. Zamanın göz dolduran tasarımları arasında giren Abart 1500 Biposto Coupe, 1950’li yıllarda bir çok markanın yapısal olarak öncüsü olmuş diyebiliriz. Tasarımı konusunda belki aynı şeyler denilemez ancak halen daha bu araç dünyada ilgiyle karşılanıyor. Peki, siz 1500 Biposto’yu önceden duymuş muydunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum