Yatırım yapmaya başla!

Foxconn 3Ç19 Bilançosunu Açıkladı, Başkanı Ekonomiye Değinerek 2020’de Hafif Büyüme Öngördü

Tayvan merkezli elektronik üreticisi Foxconn, iPhone satışlarındaki düşüşe rağmen beklenti üstü kâr açıkladı.
Foxconn 3Ç19 Bilançosunu Açıkladı, Başkanı Ekonomiye Değinerek 2020’de Hafif Büyüme Öngördü

Apple’ın kilit tedarikçilerinden olan Foxconn, üçüncü çeyrekteki kârında yüzde 23’lük artış bildirerek beklentileri aştı ve gelecek yıl çekirdek işinde hafif bir büyüme tahmin etti.

Dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcısından gelen sağlam verinin, yatırımcının zayıf küresel talep konusundaki endişelerini azaltması gerektiği söylendi ki sonuçlar yıl sonu tatil çeyreği için Apple’ın pozitif kazanç tahmininin hemen ardından geldi.

Yine de uzun zamandır devam eden ABD-Çin ticaret savaşı, küresel teknoloji şirketlerini diken üzerinde tuttu ve bazılarını düşük üretim, zayıf satış uyarıları yapmaya yönlendirdi.

Foxconn 3Ç19 Kar Artışı Foxconn Yönetim Kurulu Başkanı Liu Young-Way, üç aylık sonuçların açıklanmasının ardından bir yatırımcı konferansında 2020’de istikrar sağlayıcı küresel ekonomik durum sayesinde tüketici elektroniği ve akıllı cihazlar işlerinde hafif bir yıllık büyüme beklediğini dile getirdi. Ancak yorumu detaylandırmadı. Ayrıca elektronik araçlar ve dijital sağlık için parça yapımı da dahil olmak üzere bazı alanlara yatırım içeren bir dönüşüm planına atıfta bulunarak Foxconn’un brüt kârını 3 ila 5 yıl içinde şimdiki yüzde 6-7’lerden yüzde 10’ların üzerinde artırmayı umduğunu ekledi.

Piyasa değeri ile Tayvan’ın ikinci en büyük şirketi olan Foxconn, Temmuz-Eylül çeyreği için 30.7 milyar Tayvan doları (1.0 milyar dolar) net kâr bildirdi ki analistlerin beklentisi 27.75 milyar Tayvan doları idi.

Foxconn 3Ç19 Beklenti Üstü Kar Şirket bir önceki yılın 24.88 milyar Tayvan doları seviyesinden gerçekleşen kâr artışını iştiraklerden marjların iyileştirilmesine bağladı. KGI Securities de bilanço öncesinde bir açıklamada; “Daha iyi iPhone gönderileri sayesinde, 2020’de Hon Hai için iyileşen bir görünüm tahmin ediyoruz” dedi.

KGI iPhone sevkiyatlarının 2020’de yüzde 10’a kadar büyümesini beklediğini ve beşinci nesil mobil teknoloji gibi yeni teknolojilere olan talebin de Foxconn’ın satışları ve marjları artırmasına yardımcı olabileceğini belirtti. Foxconn, Apple’ın Çin’deki iPhone’larının büyük kısmını üretiyor ve analistler gelirlerinin neredeyse yarısının ABD’den geldiğini tahmin ediyor.

Başkan Liu, ticaret savaşının Foxconn üzerindeki etkisine değinmese de Vietnam ve Hindistan’da fabrikaları olduğuna dikkat çekerek, küresel operasyonlarında ayarlamalar yaparken şirketin “çok esnek” olması gerektiğini söyledi.

İlaveten Foxconn’un Wisconsin‘e yatırım yapmaya devam edeceğini kaydederek bu gibi planları geri almayı düşündüğü yönündeki spekülasyonları reddetti. Ticaret savaşı kaygılarına ve genel olarak elektronik talebinin durgun olmasına rağmen, şirketin hisse senedi bu yıl şu ana kadar yaklaşık yüzde 27 artış kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum