Yatırım yapmaya başla!

Fortune Dergisi Spotify’ın Rakiplerinden Olumsuz Etkilendiğini İddia Etti

Fortune dergisi tarafından yapılan son araştırma Spotify’ın, Apple Music ve Amazon Music rekabetinden olumsuz etkilendiğini gösteriyor.
Fortune Dergisi Spotify’ın Rakiplerinden Olumsuz Etkilendiğini İddia Etti

Son yıllarda internetin ve akıllı telefonların kullanım oranının hızla artması sonucu çevrimiçi müzik uygulamaları da hayatımıza girmeye başladı. Spotify, Apple Music, Amazon Music ve YouTube Music gibi platformlar kullanıcılara ücretli ya da ücretsiz abonelik seçenekleri ile müzik servisi sunuyor. Bu servisler arasında en çok kullanıcı sayısına İsveç merkezli dijital müzik servisi Spotify sahip. Şirketin toplam kullanıcı sayısı 200 milyonun üzerinde ve 100 milyondan fazla premium abonesi bulunuyor.

Diğer yandan Apple Music, Spotify’ın en yakın takipçisi konumunda. Yapılan araştırmalar rekabetin önümüzdeki süreçte nasıl şekilleneceğine dair ışık tutuyor. Fortune dergisi tarafından yapılan analiz Spotify’ın artan rekabetten olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Bu duruma zemin hazırlayan başlıca etken ise Apple Music ve Amazon Music uygulamalarında yaşanan artış eğilimi gösteriliyor.

Spotify Hata Yapmamalı

Spotify Hata Yapmamalı

Uzmanlar Spotify’ın çizeceği yol haritasında hata yapmaması gerektiğini aksi takdirde rekabette zor zamanlar yaşayabileceğini düşünüyor. Daha önce şirkete yönelik yapılan bir araştırmada Spotify’ın sahip olduğu değerin marjinal maliyetleri ile sınırlı olduğu söylenmişti.Yani şirketin müziklere ve kayıt stüdyolarına ödediği telif ücretleri kastediliyor. Araştırmacı Ben Thompson, Spotify’ın gelirlerini artırmasına rağmen artan maliyetler nedeniyle yeterince kar edemediğini söylemişti.

Yine Wall Street’te yer alan açıklamalarda Spotify’ın karlılığını artırmak için telif maliyetlerini aşağı çekmesi belirtiliyor. Deutsche Bank analisti Lloyd Walmsley, “Spotify’ın bir gün işlerine daha yüksek kâr marjlı ürünler ekleyebileceği yollar düşünebiliriz” diye konuştu. Ancak şu an için böyle bir gelişme yaşanmadığı belirtiliyor.

Apple Music Daha Hızlı Genişliyor

Apple Music Daha Hızlı Genişliyor

Raporlar en fazla kullanıcı sayısının ve gelirin Spotify’da olduğunu gösteriyor. Ancak uluslararası genişleme bazında Apple Music’in rakibine göre daha önde olduğu belirtiliyor. ABD’li müzik servisinin 110’u aşkın ülkede kullanılabilir durumda. Spotify’da ise bu rakam 79’da kalıyor. Bu da gelecek dönemde Apple Music’in daha iyi bir performans göstereceğini düşündürüyor.

Spotify ise gelecek iki yıla dair anlaşmalar üzerinde çalışıyor. Şirket satın aldığı stüdyolar ve podcast yayınlarına yaptığı yatırımlar ile kullanıcılarına yeni seçenekler sunmak istiyor. Tabi bu yatırımlar sonrası Spotify’ın ödediği telif ücretleri ise sürekli artıyor. Müzik uygulamaları arasındaki rekabet önümüzdeki günlerde nasıl şekillenecek bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum