Yatırım yapmaya başla!

Apple Fortune’un En Beğenilen Şirketler Listesinde Yine Zirveye Yerleşti!

Apple, Fortune’un listesinde 11. kez dünyanın en beğenilen şirketi ilan edildi. İşte zirvedeki ikinci 10 yılına giren teknoloji devi ve haberin detayları;
Apple Fortune’un En Beğenilen Şirketler Listesinde Yine Zirveye Yerleşti!

Fortune’un her yıl yayınladığı dünyanın en beğenilen şirketleri listesinde ilk sıraya yerleşen Apple, bu yılla birlikte üst üste 11. kez birinciliğe oturdu. Koltuğunu kimseye kaptırmamaya gayet kararlı görünen teknoloji devini ise hepimizin aşina olduğu şirketler takip etti.

Geçtiğimiz günlerde ABD ekonomisine 350 milyar dolar katkı yapacağı söylenen Apple’ın ardından gelen şirketler sırasıyla; Amazon, Alphabet, Berkshire Hathaway, Starbucks, Disney, Microsoft, Southwest, FedEx ve JPMorgan oldu.

Apple’ın üst üste 11. kez dünyanın en çok beğenilen şirketi olması epey ilgi çekti.

Apple 11. Kez Dünyanın En Çok Beğenilen Şirketi OlduZira teknoloji devi son dönemlerde pek de olumlu haberlerle gündeme gelmiyor. Daha birkaç hafta önce telefonların hızını bilerek yavaşlattığını kabul eden Apple, kısa süre sonra da Çinli tedarikçisinin işçi çalıştırma koşullarıyla skandal yaratmıştı. Ancak yaşanan tüm gelişmeler, Apple’ın dünyanın en beğenilen şirketi seçilmesine engel olamadı.

Peki, Fortune Apple’ın başı çektiği bu listeyi neleri göz önünde bulundurarak hazırlıyor?

Fortune Listeyi Nasıl Hazırlıyor?Şöyle ki 1000’i ABD merkezli, 500’ü ise ABD dışı 10 milyar dolar ve üzerinde geliri olan 1500 şirket belirleniyor.

Sonrasında ise uzmanlar; uluslararası endüstri için en büyük şirketleri ve ABD’de her sektörden en büyük şirketi seçerek, başka bir eleme yapılıyor.

Belirlenen şirketler; üst düzey yöneticiler, direktörler ve analistler tarafından dokuzar kriter üzerinden değerlendirmelerini isteniyor.

Fortune 50 Şirketi 1500 Şirket Arasından SeçiyorSonuçta; uzmanların değerlendirmeleri ve yapılan oylamalar sonucunda en beğenilen şirketler listesi ortaya çıkıyor. Her neyse, şimdi listedeki diğer şirketlerden kısaca bahsedelim.

Mesela; dünyanın en beğenilen ikinci şirketi olarak gösterilen Amazon’dan konuşalım.

Dünyanın En Beğenilen İkinci Şirketi AmazonNitekim o da Apple gibi birçok olumsuz gelişmeyle gündeme gelmişti. Örneğin; Amazon’un ağır çalışma şartları çok konuşulmuş, tüm zamanların en zengini olan Jeff Bezos bu nedenle yoğun eleştiriye maruz kalmıştı. 27,8 milyar dolarlık geliriyle teknoloji devlerinin 3. çeyrek verileri arasında göze çarpan Alphabet de Amazon’u takip etti.

Berkshire Hathaway’in ardından ise ücretli kahve bardakları ile konuşulan Starbucks geldi.

Berkshire Hathaway ile Starbucks Listede Yer Alıyor6. sırada yer alan şirket ise milyar dolarlık dev anlaşmayla Fox’u satın alan Disney oldu. Nihayetinde; Microsoft, Southwest, FedEx ve JPMorgan’la birlikte ilk 10’luk liste oluştu.

Fakat Fortune’un belirlediği dünyanın en beğenilen şirketleri listesi 50 şirketten oluşuyor. Netflix, Facebook, BMW, USAA, UPS, Wal-Mart, McDonalds ve daha birçok devin bulunduğu listenin tamamını buradan görebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum