Yatırım yapmaya başla!

Fortune 500 Türkiye’nin En Büyüğünü Açıkladı!

Fortune 500, Türkiye araştırma sonuçları açıklandı. Fortune Türkiye dergisinin Temmuz sayısında yayınlanan sonuçlarda, Türkiye'nin en büyük firmaları ve kazançları listelendi.
Fortune 500 Türkiye’nin En Büyüğünü Açıkladı!

Fortune 500, Türkiye’nin lider şirketlerini açıkladı. Buna göre Türkiye’nin en büyük şirketi 34,8 milyar TL net kazançla TÜPRAŞ oldu. Yapılan araştırma holding şirketleri ve finansal kurumlar dışındaki tüm sektörleri kapsıyor. Türkiye’nin en büyük firmalarını listeleyen araştırmanın sonuçları, Fortune Türkiye dergisinin, Temmuz sayısında yayınlandı. Ekonomi ve iş dünyası hakkında yayın yapan ABD’li dergi, her yıl Fortune 500 listesini yayınlıyor.

Listenin ilk sırasında 34,8 milyar TL net satış geliriyle yer alan TÜPRAŞ, Türkiye’nin en büyük firması oldu. Ayrıca 2007 yılından beri sadece bir kez zirveyi kaptırdı.

TÜPRAŞ 2007 yılından bu yana her yıl Türkiye’nin en büyük firması unvanını aldı. Sadece geçen yıl zirveyi BOTAŞ’a kaptırmıştı. BOTAŞ ise bu seneki listeye 29,6 milyar TL kazançla dördüncü sıradan giriş yaptı. TÜPRAŞ 2014 yılında da İSO’nun hazırladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde birinci sırada yer almıştı.

Listenin ikinci sırasında yer alan EPİAŞ, 32,9 milyar TL net satış gelirine sahip. Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) resmi olarak 18 Mart 2015 tarihinde kuruldu.

Fortune 500 listesinin üçüncü sırasında 30,7 milyar TL net gelirle OMV Petrol Ofisi yer alıyor. OMV ise Türkiye’nin akaryakıtta lider şirketi Petrol Ofisi’ne 2006 yılında dahil oldu.

En fazla ihracat gerçekleştiren şirket yine Türk Hava Yolları (THY) oldu. THY, Fortune 500 sıralamasında, 10 yıldır en fazla ihracat gerçekleştiren şirket konumunda.

Genel olarak bakıldığında şirketlerin ihracat hızında azalma oldu. Şirketlerin toplam ihracatı %6,74 arttı ve 220 milyar 752 milyon TL oldu. Ancak listede yer alan 393 şirket ihracat yaparken, kalan 107’si satışlarını yurt içi piyasada gerçekleştirmiş.

Listede yer alan 500 şirketin toplam karı %48,5 arttı ve 42 milyar 548 milyon liraya yükseldi. Net satışlarda da %9,4 artış gerçekleşti.

Türkiye’nin lider şirketlerinin açıklandığı listede yer alan firmaların net satışları %9,4 artışla, 930 milyar 885 milyon TL’ye yükseldi. Listenin ilk 10 sırasında yer alan şirketlerin toplam satış gelirleri 250 milyar 300 milyon TL olarak açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum