Yatırım yapmaya başla!

Fortnite’ın Kendi Ödeme Sistemi App Store’dan Silinmesine Neden Oldu

Apple yeni ödeme sistemi nedeniyle Battle Royale oyunu Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı.
Fortnite’ın Kendi Ödeme Sistemi App Store’dan Silinmesine Neden Oldu

Son yıllarda Battle Royale türündeki oyunlar dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından oynanmaya başladı. Bu türe ait başlıca oyunlar arasında PUBG ve Fortnite geliyor. Epic Games’in geliştirdiği Fortnite, masaüstü ve mobil cihazlarda her gün milyonlarca oyuncuyu kendisine çekiyor. Oyun özellikle PUBG ve Valorant gibi yapımlar ile rekabet ediyor. Ancak oyun son olarak bir yasaklama haberi ile gündeme geldi.

Apple iOS uygulama mağazası App Store’da Fortnite oyununu kaldırma kararı aldı. 25 Temmuz 2017’de piyasaya sürülen oyunun kaldırılma sebebi tam olarak bilinmiyor. Apple ise son dönemde haksız rekabet ve App Store’da geliştiricilerden aldığı komisyon oranları ise sıkça tartışılıyor. Fortnite’ın kaldırılması ile beraber Epic Games ile Apple arasında iplerin gerildiğini söyleyebiliriz.

Fortnite, App Store’dan Kaldırıldı

Fortnite, App Store’dan Kaldırıldı

Uygulama geliştiriciler Apple’ın App Store’da aldığı yüzde 30 komisyon oranından şikayetçi olduklarını her fırsatta dile getiriyor. Teknoloji devi ilk yıl uygulamalardan ve uygulama içi aboneliklerden, satın almalardan bu oranda komisyon alıyor. Bu oran ikinci yıl yüzde 15’e düşüyor. Epic Games’in geliştirdiği bir ödeme planı ile Apple’ın komisyon oranını atlattığı belirtiliyor. Teknoloji devi ise bu nedenle App Store’dan oyunu kaldırdı.

Epic Games oyunun kendi para birimi olan V-Bucks’ın satın alınması ile oyun içerisinde yüzde 20’ye varan indirimler sunuyor. Oyuncular ise doğrudan ödeme yaparak bu indirimden yararlanabiliyor. Bu sayede App Store aracı olmaktan çıkmış oluyor. Epic Games bu indirimlerin PlayStation, Xbox, Nintendo Switch, PC ve Mac oyuncuları için geçerli olduğunu açıklamıştı

Apple’dan İhlal Açıklaması

Apple'dan İhlal Açıklaması

Apple’ın kullanım şartlarında tüm uygulama içi satın alım işlemlerinin kendi platformu üzerinden gerçekleşmesi gerektiği açıkça belirtiliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Apple sözcüsü, “Epic, uygulamasında Apple tarafından incelenmeyen veya onaylanmayan bir özelliği hayata geçirerek, dijital hizmetler satan her geliştirici için geçerli olan uygulama içi ödemelerle ilgili App Store yönergelerini ihlal etti.” diye konuştu.

Şirket ayrıca yaşanan sorunu çözmek için Epic Games ile masaya oturmaya hazır olduğunu ancak bu konuyla ilgili bir taviz vermeyeceğini belirtti. Fortnite ise Apple’ın almış olduğu bu karara tepki gösterdi. Oyunun tüm resmi yayın kanallarında #FreeFortnite etiketleri ile yayınlar yapılıyor. Halihazırda iPhone’larında Fortnite yüklü kullanıcılar oyuna girmeye devam edebiliyor. Ancak yeni oyun indirmek şu an için mümkün değil.

Epic Games’ten henüz olayla ilgili bir açıklama gelmedi. Apple uzun zamandır kendi uygulama mağazasındaki politikaları ile çeşitli çevrelerden eleştiri alıyor. Daha önce Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Google ve Apple’ı tekelci davrandığı gerekçesiyle suçlamıştı.

Sweeney alınan komisyon oranları ile ilgili, “Tüm geliştiriciler kendi ödemelerini kabul etseydi ve Apple ile Google’ın %30’luk kesintisinden kaçınsaydı tasarrufları tüm tüketicilere geçirebilirdik ve oyuncular eşya satın alımlarında daha iyi fiyatlarla karşılaşırdı.” açıklamasında bulunmuştu. Epic Games CEO’su ayrıca Apple’ın yazılımı paraya dönüştürme aşamasında tekel geliştirdiğini ve sistemi kötürüm bıraktığını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum