Yatırım yapmaya başla!

Fortnite Davasında Taraflar Jüri Olmasını İstemiyor

Epic Games ile Apple’ı karşı karşıya getiren Fortnite davasında, iki taraf da jüri olmasını istemiyor.
Fortnite Davasında Taraflar Jüri Olmasını İstemiyor

Bilindiği üzere bir süredir popüler Battle Royale türündeki oyun Fortnite, gündemi fazlasıyla meşgul ediyor. Epic Games’in geliştirdiği oyun App Store’da komisyon ödememek adına kural ihlaline neden olmuştu. Apple iOs mağazasındaki uygulamaların geliştiricilerinden yüzde 30 oranında komisyon alıyor.

Bu durum uzun zamandır geliştiricilerin tepkisini çekiyor. Epic Games ise Fortnite içerisinde alternatif bir ödeme yöntemi geliştirmiş ve Apple oyunu mağazasından kaldırmıştı. Daha sonrasında Google’dan da benzer bir adım gelmiş ve Play Store’dan Fortnite kaldırılmıştı.

Android tarafında oyunu üçüncü taraf mecralardan indirmek mümkün. Ancak iPhone ve iPad kullanıcıları oyunu yeniden cihazlarına indiremiyor. Yaşanan bu gelişmeler sonrası Epic Games, Apple aleyhine dava açmıştı. İki taraf arasında görülen davaya dair yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak taraflar mahkemede jüri olmasını istemediklerini açıkladılar.

Mahkemede Jüri İstenmiyor

Mahkemede Jüri İstenmiyor

Apple ile Epic Games arasında yaşanan çekişme mahkeme salonlarına taşınmış durumda. Taraflardan mahkemenin seyrine yönelik yeni bir talep geldi. ABD Bölge Yargıcı Yvonne Gonzalez Rogars’a sunulan talepte jüri istenmediğine yer verildi. Apple ve Epic Games davayla ilgili son kararı mahkemenin bizzat vermesi gerektiğini düşünüyor. Buna sebep olarak alınacak kararda üçüncü bir tarafın etkisinin olmasını engellemek gösteriliyor.

Yargıc Rogers’ın görülen davada tarafları en erken 2021’in Temmuz ayında dinleyebileceği belirtiliyor. Bununla beraber taraflara jürinin olması gerektiğini tavsiye ediyor. Yine de son kararın Apple ve Epic Games’e ait olduğu belirtiliyor. İki taraf arasında başlayan davanın ilk duruşması 13 Ağustos’ta görüldü.

Apple’ın iOS mağazasından Fortnite’ı kaldırması Epic Games’in yanı sıra pek çok şirketin tepkisini çekmişti. Halihazırda teknoloji devi haksız rekabet ve tekelci davranma suçlamaları ile uzun zamandır karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde Epic Games ve Spotify gibi devlerin başını çektiği pek çok kurumun bir araya geldiği bir organizasyonun kurulduğu açıklanmıştı.

Coalition for App Fairness adlı organizasyon “Uygulama ekosisteminde seçim özgürlüğü ve adil rekabeti savunmak için sektör lideri şirketlerin oluşturduğu bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş” açıklaması ile yola çıkmıştı. Gelişmeler gösteriyor ki yakın gelecekte Fortnite’ın App Store’da yer alması pek mümkün görünmüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum