Yatırım yapmaya başla!

Fortnite’ın App Store’dan Kaldırılması Sonrası Kullanıcı Sayısında Büyük Düşüş Yaşandı

Epic Games, Fortnite’ın iOS mağazasında yasaklanmasından sonra kullanıcı sayısında yüzde 60 oranında düşüş yaşandığını açıkladı.
Fortnite’ın App Store’dan Kaldırılması Sonrası Kullanıcı Sayısında Büyük Düşüş Yaşandı

Son yıllarda Battle Royale türündeki oyunlara kullanıcıları artan ilgisi söz konusu. PUBG ve Fortnite’ın ise bu oyunlar arasında öne çıktığını söyleyebiliriz. Epic Games tarafından geliştirilen Fortnite son günlerde Apple ile yaşadığı çekişme ile gündeme geliyor. Bilindiği üzere Apple, iOS mağazasındaki uygulamalardan yüzde 30 oranında komisyon alıyor. Epic Games ise Fortnite içeisinde alternatif bir ödeme yöntemi geliştirmiş ve bu komisyonu ödemek istememişti.

Apple ise bu durumun kurallarına aykırı olduğunu belirtmiş ve Fortnite’ı App Store’dan kaldırma kararı almıştı. Yaşanan bu gelişme sonrası Epic Games, Apple aleyhine dava açtı. Taraflar arasında çekişme devam ederken, Fortnite’ın oyuncu sayısında da büyük oranda düşüş yaşandı. iOS kullanıcılarının oyunu indirememesi nedeniyle günlük aktif kullanıcı sayısında yüzde 60’a varan azalma yaşandı.

Fortnite Oyuncu Sayısı Azaldı

Fortnite Oyuncu Sayısı Azaldı

Apple’ın Fortnite’a yönelik yaptırımı sonrası benzer bir hamle Google’dan da gelmiş ve oyun Play Store’dan kaldırılmıştı. Ancak Android kullanıcıları oyunu Epic Games’in resmi sitesinden APK dosyası olarak indirebiliyor. iOS tarafında ise böyle bir imkan olmamakta. Dolayısıyla oyunu yeniden yükleyemeyen kullanıcılar nedeniyle Fortnite’ın günlük kullanıcı sayısında düşüş yaşandı.

Epic Games’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Fortnite’ın App Store’dan kaldırılmasından bu yana iOS’taki günlük aktif kullanıcılar % 60’ın üzerinde azaldı. Kaldırma işlemi zaten iyi niyet kaybına ve Epic’in itibarında telafisi mümkün olmayan zararlara neden oldu. Tüm platformlarda kullanıcılar için bir buluşma yeri olan Fortnite’ın yaşadığı kayıp, Epic’in müşterilerinin kaçmasına neden olacaktır. Epic bu kullanıcıları bir daha asla göremeyebilir.” ifadelerine yer verildi.

Oyunun sadece iOS platformunda 116 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor. Tüm kullanıcıların sadece yüzde 63’ünün iOS üzerinden oyuna bağlandığı belirtiliyor. Epic Games ile Apple arasındaki davada yeni duruşma 28 Eylül tarihinde yapılacak. Epic bu davada oyunun yeniden App Store’a yüklenmesini ve ihtiyati tedbir kararı alınmasını talep edecek.

Epic Games, Apple’ı Tekelci Olmakla Suçluyor

Epic Games, Apple'ı Tekelci Olmakla Suçluyor

Şirket Apple’ın uygulama dağıtımı pazarında tekel olduğunu iddia ediyor. Apple’ın kanunlara aykırı davrandığını iddia eden Epic Games, uygulama dağıtımı ve uygulama içi satın almaların birbirinden farkı olduğunu belirtiyor. Geliştiricilerin App Store’da uygulama içi satın almalara zorlandığını belirten Epic, bu durumun rekabet karşıtı etkileri olduğunu iddia ediyor.

Apple geçtiğimiz günlerde bununla da yetinmemiş Epic Games’in geliştirmiş olduğu Unreal Engine altyapısı içeren oyunları da App Store’dan kaldırmak istemişti. Mahkeme Apple’ın bu oyunlara yönelik bir hamle yapmasını kabul etmemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum