Yatırım yapmaya başla!

Son Teknoloji F1 Motorunu Bir Yol Aracına Koymak Neden Zor?

Yol araçlarının en özel dizaynlarının yapıldığı Formula 1 motorlu hiper araçlarda, güç ünitesinin ne kadar zor adapte edildiğinden söz edildi!
Son Teknoloji F1 Motorunu Bir Yol Aracına Koymak Neden Zor?

Olaya yüzeysel olarak baktığımızda her şey çok normal olarak gelebilir. Ne var ki! Formula 1 araçlarının arka kısmında taşıdığı motor, aynı düzende bir yol aracına aktarılacak. Motor, küçülmeyecek veya büyütülmeyecek. Mühendislerin dışındaki muhtemelen herkes, aynı düşünce çizgisinde devam edecek.

Road and Track‘in yayınladığı bir videoda, F1 motoruyla çıkartılmaya hazırlanan Mercedes-AMG One’ın üzerinden bazı yorumlamalar yapılmış. İşin gerçekten çok zor olduğu dile getirilmiş.

Mercedes-AMG One modeli, Formula 1’den sıçrayıp, yasal yollara hazırlanan bir hiper otomobil.

90’lı yıllara adını kazımış bir Mercedes olan CLK-GTR‘ı hepimiz biliyoruz. Hafızalardan silinen spor arabaların aksine CLT-GTR’ın gövde tipi ve yaptığı hızlar halen daha konuşuluyor. Onun 21. yüzyıl yüzü olan AMG One’ın özel bir motorla besleneceğini biliyorduk. Ancak F1 ünitesinin bir yol aracına adaptasyonunun bu kadar zor olduğunu bilmiyorduk.

Bilmememiz de normal! Ortada Formula aracından çıkartılmış bir 1.6L V6 motor var. Yeni yüzyılda denenmemiş bir durum olan transfer, aslında beraberinde halledilmesi gereken bir çok da kritik noktayı getiriyor.

Drivetribe’dan Mike Fernie‘nin anlattığına göre F1 motorunun, standart bir yol otomobili motoruyla aynı temeller üzerinde çalıştığını söylüyor. Bileşen kısımlarında da benzerlikleri devam ederken işte bu noktadan sonra ortak yanları kesiliyor.

F1 motorunun sağlıklı bir şekilde, uzun vadeli olarak çalıştırılmasının zor olduğunu açıklayan Fernie, toleransların çok sıkı olduğu ve pistonların ılık yağ ile yukarı aşağı hareket ettirilmesi gerektiğini söylüyor. Buna bir çözüm geliştirilmeseydi AMG One’ın ısınan yağı motorda birkaç saat dolaştırılması gerektiğinden söz etti.  F1 ile çalışan bir yol otomobili, stop-start trafiği ile uğraşmak ve yavaş hızlarda aşırı ısınmaması için özel fanlar kullanmak zorunda kalacaktı.

Diğer bir zorluk kısmı da; mevcut birimin 8 milyon dolara mal olan motorunun F1’de yüksek devirli çalışan bir prensibe sahip olması. Hafif yapılı F1 aracında devir sorun olmasa da yol aracının ekstra ağırlığının sonuçların kötü olmasına neden olabileceği söylendi.

Mercedes-AMG F1 aracının 15.000 dev/dak redline çizgisinin 11.000 dev/dak’ya indirilmiş. Kısacası turbo ve elektrik destekli bir V6’nın yol aracına adapte edilmesinin zor olduğunu anladık. Durum, Silverstone pistine gelen ve aynı zorluğu yaşayan, Aston Martin Valkyrie‘nin de aracını bunun gibi ince aşamalardan geçtiğini düşünüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum