Yatırım yapmaya başla!

Formula 1, 8.5 Milyar Dolar Karşılığında Satıldı!

Formula 1, 8.5 Milyar Dolar Karşılığında Satıldı!

Motor sporu tutkunlarının vazgeçilmezi olan ve dünyanın dört bir köşesinden hayranları bulunan Formula 1, bugün yapılan anlaşmayla satıldı. ABD’nin en zengin milyarderlerinden olan başarılı girişimci John Malone’a ait olan medya şirketi Liberty Media, Formula 1’i tam 8,5 milyar dolar karşılığında bugün satın aldı.

Satın almaların tamamlanması 2017 yılını bulacak

Bilindiği üzere Formula 1’in en büyük hissedarı; İngiltere merkezli özel sermaye şirketi CVC Capital. Liberty Media ise Formula 1 hisseleri için ilk etapta 4,4 milyar dolar ödeme yapacak ve Formula 1’in, 4,1 milyar dolarlık borçlarını üstlenecek. Yapılan anlaşma doğrultusunda CVC Capital’den şu an Formula 1’in yüzde 18,7’lik payı satın alındı. Protokollerin iki tarafça onaylanması ve prosedürde bir aksama olmaması durumunda; Liberty Media, Formula 1’i bünyesine tam anlamıyla 2017 yılında dahil edecek.

Yönetim kurulu değişirken, CEO sabit kalacak

Formula 1’in sıkı takipçilerinin yakından tanıdıkları isim olan efsane CEO; Bernie Ecclestone, satın alma sürecinin ardından görevine devam edecek. Bilindiği üzere Ecclestone, bu görevini tam 40 yıldır başarıyla sürdürüyor. Şirketin yönetim kurulunda değişikler yapılacak. 21st Century Fox’un Başkan Yardımcısı koltuğunda bulunan Chase Carey, şirketin yeni yönetim kurulu başkanı olacak.

Liberty Media CEO’su Greg Maffei ve Formula 1’in CEO’su Bernie Ecclestone, Formula 1’in satın alma süreciyle ilgili olarak bugün kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Maffei ve Ecclestone’nin açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Satın alma işlemlerinin tamamlanmasını bekliyoruz”

Maffei yaptığı değerlendirmede; Formula 1’in dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olduğunu vurgulayarak, satın alma işlemlerinin tamamlanmasını beklediklerini ve Formula 1’in bir parçası olmaktan dolayı büyük bir heyecan duyduklarını ifade etti.

Ecclestone ise yaptığı değerlendirmede; Chase Carey ve Liberty Media ile birlikte çalışmak için sabırsızlandığını belirterek, onlara şimdiden Formula 1’e hoş geldiniz demek istediğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum