Yatırım yapmaya başla!

Ford’dan Dünyaya Kötü Haber!

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Ford, tarihi bir karar almak üzere. Son zamanlarda marka değerinin düşmesi ve Tesla'nın yaptığı ataklar, Ford'u maddi olarak zorlamış. Ford ise bu durumundan çıkmanın çözümünü bulmuş ve dünyada bir çok kişiyi etkileyecektir. Bakalım Ford mali krizden çıkma yolunu nasıl bulmuş?
Ford’dan Dünyaya Kötü Haber!

Amerikan otomobil üreticisi Ford, dünyanın hiç duymak istemeyeceği bir duyuruda bulundu. Gelen haberlere göre Ford, mali yönden toparlanmak ve büyük projeler yaratmak adına bazı tasarruf politikaları uygulayacaklarını bildirdiler. Son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız olaylardan birisi de otomotiv üreticilerinin girmiş oldukları mali krizlerdir. Dünya genelinde en büyük dediğimiz firmalarda bile belli başlı krizler oluyor.

Krizlerin büyüklükleri bir kaç milyon ile atlatılırken, bazı devasal krizler milyar dolar ile ölçülüyor. Volkswagen’in dizel skandalı büyük çaplıyken, Toyota, Honda ve BMW’nin patent davaları küçük çaplı olmuştu. Ford otomobil şirketi, bazı nedenlerden dolayı işçi çıkarma yoluna başvuracağını bildirdi. Ford’un işçi çıkarmasının nedeni nedir? Hangi olay Ford’un işçi çıkarmasını tetikledi? Bu soruların cevabı haberimizin detayında…

Ford’un Satışları Dünya Genelinde Düşüyor

Ford'un Satışları Dünya Genelinde DüşüyorFord‘un son yıllarda satışlarının düşüşte olduğunu ve aynı zamanda teknolojik alanlara yaptığı yatırımların büyük ölçülerde olması zor duruma düşmesine neden olmuş. Şirket yetkilileri üç stratejik önceliğin olduğunu söylediler.

Bu öncelikler “karları artırmak, performansın altında çalışan temel iş alanlarını dönüştürmek ve ortaya çıkan olanaklara yatırım yapmaktır.” Maliyet düşürme çabasından sonra Ford, yaklaşık  olarak 3 milyar $ kalacağını düşünüyor.

Ford Kaç Çalışanın İşine Son Verecek?

Diğer bir duyumda da Ford’un, Donald Trump‘ın zorlayıcı yatırımlar istemesinden dolayı böyle bir sıkıntıya girdiğini düşünüyor. Trump, Amerika’da işçi istihtamı için Ford’dan belli eyaletlere üretim tesisi kurmasını istemiş. Böyle bir istek karşısında Ford’da, bazı yerlere otonom sürüş adına Ar-Ge tesisleri inşa etmiş. Ancak bu şekilde ekstra yapılan yatırımlar Ford cephesinin zor günler içerisine girmesine neden olmuş.

Birde, marka değeri açısından Tesla‘nın altında kalması da neden olmuş olabilir. Gelen bilgiler doğrultusunda, Ford’un ağırlıklı Kuzey Amerika ve Asya fabrikalarıdan 20 bin adet işçi çıkartılacağını bildirdi. Yani her 10 Ford çalışanından biri işten çıkartılacak!

Gördüğümüz gibi Ford‘un durumu pekte iyiye gidiyor diyemeyiz. Bu kadar büyük bir firmanın işçi çıkartacak kadar zor duruma düşmesi ülke ekonomileri açısından da hiç iyi bir haber değil. Bence bu durumda Ford’da ülke desteğinin olması gerekiyor. Sonuçta çıkan işçilerde mutlaka iş bulma çabasına girecektir. Bakalım ilerleyen günlerde nasıl bir sonuç çıkacak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum