Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford’un Focus RS Parçalarıyla Yaptığı 255 PS’lik “Transit Connect RS”

Ford Avrupa, eski ve yeni nesil Transit Connect'lerin kalplerine çok sağlam motorlar yerleştirmiş.
Ford’un Focus RS Parçalarıyla Yaptığı 255 PS’lik “Transit Connect RS”
HABER GİRİŞ

Ana görseldeki Transit Connect’ler ışıklarda yanınızda dursa tepkiniz ne olurdu? Bize kalırsa “standart bir bakış”tan fazla bir şey olmayacak. İlk jenerasyonu 2002 yılında çıkartılan Transit Connect, taşımacılıkta nasıl pratik olunurun resmini çizmişti. Sınıfında lider olan VW’ye de güzel bir cevap olmuştu.

Ford’un Avrupa operasyon birimi tarafından geliştirilen Connect RS‘e şaşırmadık desek yalan olur. Vücut kısmından, içeride olanları belli etmiyor oluşu, projenin en can alıcı kısmı. Aynı Japonların JDM‘i misali. RS Van’ı sizlere anlatırken en sonda yeni kasa Transit’e yapılan ST donanımdan sizlere kısaca bahsedeceğiz.

Transit Connect RS’e gerçekten de Focus RS’in motor ve sistemleri eklenmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ford’un deli dolu ekibi Connect’in çok sesli dizelinin yerine 1. nesil Focus RS’in ateş gücünü yerleştirmiş. 2.0L turbo beslemeli motordan 215 ps güç alınıyor. Ticari bir araca göre 310 nm tork aslında fazla değil. Ancak işler hıza geldiğinde tahminler biraz yetersiz kalıyor.

Van tipi olan karoserde zaten ağrılık yapacak fazla bir şey yok. Focus I RS 6.7 saniyede kalkış yapıp, 232 km/h maksimum sürate çıkabiliyordu. Anladığımız kadarıyla bu değelerlerin aynısına Transit Connect RS’te ulaşabiliyor.

Focus RS’ten tüm alt yapı elemanları da geliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Araç önden çekişli bir yapıda. Aktarımın yapılacağı şanzıman da Focus’tan geliyor. 5 kollu büyük jantlara sahip Connect’in yere yakın duruşunun sebebi, yine takım arkadaşından gelen süspansiyon ve alt takımlar.

GCM Yatırım Banner
Ticari bir araçta olmayacak kadar spor bir iç mekan hazırlanmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Küçük spor direksiyon ve seti komple Focus RS‘ten geldi. Ön göğüs malzemesi ve Recaro koltuklarla birlikte Connect artık tamamen farklı bir birime hizmet edecek.

Ford’un ikinci van çalışmasında son kasa bir Transit Connect seçilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Çoşkulu duran geliştirmede Connect’in üzerindeki ST ceketi abes durmadığı gibi oldukça da yakışmış. Dış kısımda biraz daha agresif ögelerle birlikte ST logolarıyla her şey anlatılmış. Kullanılan motor bu sefer MK3 Focus ST’den geliyor. 2.0L hacimli üniteden 250 ps güç alınıyor.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
+700 Ps Güçle Yeni Ford Mustang Shelby GT500 Detroit’e Geldi!

Yapılan bu iki gösteri aracı da maalesef üretilmeyecek ve satılmayacak. Ford Avrupa’nın gerçekleştirdiği eğlenceli çalışma bizim çok hoşumuza gitti. Peki ya siz ticari araçların spor araba sınıfına taşınmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.