Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford Rusya’dan Çıkarken Geri Dönüş için Açık Kapı Bıraktı

Ford, Rus ortak girişimindeki hisselerinin satışı yoluyla Rusya'dan çıkışını tamamladığını duyurdu. Şirketin, hisse geri alım seçeneğini elinde tutması dikkat çekti.
Ford Rusya’dan Çıkarken Geri Dönüş için Açık Kapı Bıraktı
HABER GİRİŞ

Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon başlattığını 24 Şubat’ta duyuran Rusya, o zamandan bu yana tarihte görülmemiş yaptırımlarla karşılaştı. Hükümetlerin yanı sıra dünya devi şirketler de haksız işgali nedeniyle ülkeden çıkma gibi Rusya’ya yönelik sert kararlar aldı.

Kremlin’deki faaliyetlerini askıya alan şirketlerden bir tanesi de Ford Motor Company oldu. Otomotiv sektörünün liderlerinden olan Ford, bugün yaptığı açıklamada Rusya’dan çıkacağını duyurdu.

ABD’li otomobil üreticisi Sollers Ford ortak girişimindeki yüzde 49 hissesinin satışı yoluyla Rusya’da daha önce askıya aldığı operasyonlarının çıkışını tamamladı.

Açıklamaya göre şirket, Ford hisselerini nominal bir değer karşılığında ortak girişime devredecek. Bununla birlikte küresel durum değişirse 5 yıllık bir süre içinde bunları geri satın alma seçeneğini elinde tutuyor.

Hamle, bu yıl Mart ayında imalat, parça temini, BT ve mühendislik desteği dahil Rusya’daki tüm operasyonların tamamen askıya alınmasını izledi.

GCM Yatırım Banner

Savaşın ilk haftalarında Rusya’ya yönelik karar alan ilk şirketlerden olan Ford, ülkedeki faaliyetlerini askıya alacağını 1 Mart’ta duyurmuştu. Küresel topluluğun bir parçası olarak, Ukrayna’nın işgali ve bunun sonucunda barış ve istikrara yönelik tehditler konusunda derin endişe duyduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın