Yatırım yapmaya başla!

Ford, Rusya’daki Fabrikalarının Üretimini Durduruyor!

Ford, özellikle 2019 senesinde beklenmedik hamleler yaparak farklı ülkelerdeki tesislerini kapatma kararı almıştı. Onlardan sonuncusu da Rusya oldu!
Ford, Rusya’daki Fabrikalarının Üretimini Durduruyor!

Ford bir ülkeden daha çekiliyor. Amerikalı şirketin “karlılığı çoğaltmak” olarak çıktığı tesis kapatma durumlarının 6. ayağı yaşanıyor. VW, Toyota ve farklı şirketler gibi yatırımlarını otonom ve elektrikli araçlar klasmanına yapan Ford, beklenmedik büyük hamleler yapıyor. F-350, F-4000 ve Cargo modellerinin üretildiği Brezilya São Bernardo tesislerinin kapanmasının hemen ardından Arjantin pazarı için de aynı şeylerin geçerli olduğu söylenmişti.

Durumu genel bir açıda değerlendirdiğimizde Ford’un insanların en çok tercih ettiği SUV ve kamyonet sınıfına daha fazla eğilimli olduğunu görmek zor değil. Almanya’daki motor fabrikasını da kapatarak binlerce işçinin sıkıntıya düştüğü bizim tabirimizle “FordExit” olayı Rusya’ya kadar ilerledi. İşte haberin detayları…

ABD’li üretici taşıma işlemleri bittikten sonra Rusya defterini kapatıyor.

Markanın binek araç imalatını yaptığı Naberezhnye Chelny ve St. Petersburg montaj tesisine kilidi vuruyor. Petersburg tesisinde, Ford Focus ve Modeo modellerini oluştururken Naberezhnye Chelny’de Fiesta ve Ecosport SUV yapılıyor. Şu anda, Ford Rusya’da yılda 360.000 araba üretme kapasitesine sahip.

Ford Avrupa Başkanı konu hakkında konuştu.

Ford Avrupa Başkanı Steven Armstrong, “Bu, Ford’un daha fazla kârlılık ve paydaşlarımız için daha rekabetçi bir iş sağlama hedefine doğru attığı önemli bir adımı temsil ediyor. Yeni Ford Sollers yapısı, Ford’un ticari araçlardaki liderliğini genişletmek ve yatırım sermayesinden daha iyi getiri sağlayan pazar segmentlerinde Avrupa’daki işlerini büyütmek için küresel anlamda yeniden tasarım stratejisini destekliyor.” dedi.

Binek otomobile olan tercihin azalması Ford’u daha mı çok etkiledi?

Daha fazla etkiledi de diyebiliriz, erken davranarak boşa gittiği düşünülen tesis yatırımlarını kestiğini de! Elbette gelir-gider tablosuna göre hareket ediliyor. Kaynaklara göre Sollers ortaklığı üretim tesisinin kullanımlarında yetersiz davranılmış ve yatırım sermayesi için geri dönüşlerin iyi olmadığı söylendi.

Sollers PJSC ortak girişin %51’lik hissesini alacak. Soller CEO’su Vadim Shvetsov, “Rusya’daki Ford ile uzun vadeli ortaklığımızın bir sonraki bölümüne başlamayı dört gözle bekliyoruz. Rusya hafif ticari araç pazarına odaklanma kararımızın daha güçlü bir ortak girişimle sonuçlanacağına ve bu segmentte gelecekteki pazar büyümesinden yararlanmamıza olanak sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Zira Rusya’da Transit ve bazı ticari araç satışlarının çok olduğunu söyleyebiliriz. Kafalarda beliren “Ford kullanıcıları şimdi ne yapacak?” soruna karşı şirket, mevcut ve gelecekteki araç sahipleri için garanti ve servis gereksinimlerinin karşılanacağı bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum