Yatırım yapmaya başla!

Ford Elektrikli Araç Akü Sistemleri için Rivian ile Birleşiyor!

Ford ve tamamı elektrikli araç modelleriyle bir anda parlayan Rivian, akü geliştirme süreci için ortaklık kuruyorlar.
Ford Elektrikli Araç Akü Sistemleri için Rivian ile Birleşiyor!

Rivian’ı ilk olarak stadyum ışıklı, ilk tamamı elektrikli pick-up modeli R1T ile tanımıştık. Normalin dışı şekillerle beslenen ve yaptığı elektrikli modellerle Tesla gibi adından söz ettiren Rivian, vatandaşı Ford ile ortak pil geliştirme ve üretme dönemine girdi. Yeni yakıt hücre safhasında pillerin bundan sonraki aşamalarında hangi kapasitelerde olacağına bakılıyor.

Menziller olabildiğince uzatılarak, araçlar en iyi besleme hallerine sokulmak isteniyor. Rivian’da R1T Pick-up ve R1S SUV’larını tanıtırken 105, 135 ve 180 kWh kapasiteli pillerinden bahsetmişti. Ford’da, gelecek elektrikli modellerinde bu şirketin teknolojisinden faydalanmak istemiş!

Rivian’ın bundan önce GM ile ortak olduğu söylenmişti.

Şubat ayına geri döndüğümüzde GM ile Rivian arasında bir ortaklık kurulduğu ve şirket yatırımı için 700 milyon dolarlık gönderim söz konusuydu. Aldığımız habere göre bu birleşme iptal edilmiş. GM sonrasında atılım yapan Ford, 500 milyon dolarlık araç pillerine yatırım yaptığını duyurdu.

Rivian’ın kurucusu ve CEO’su RJ Scaringe “Sürdürülebilir hareketliliğe geçişi hızlandırmak için bu stratejik ortaklık, yol adına önemli kilometre taşıdır. Ford, sürdürülebilirlik konusunda uzun süredir devam eden bir taahhüdü var; Bill Ford sektörün en eski savunucularından biri ve teknolojimizi yolda daha fazla elektrikli araç almak için kullanmaktan heyecan duyuyoruz.” şeklinde düşüncelerini açıkladı.

Piyasada ismi yeni yeni duyulan Rivian’ın, pillerinin hangi modellere gideceği aslında belli.

Tamamı elektrikli araç geçitlerine değişken projeler sunan Ford, Mustang’ten ilham alan bir SUV modeli full EV olarak göstereceğini söylemişti. Öte yandan kamyonet dünyasının en bilindik ismi F-150’nin de EV varyantı olacak denilmişti.

Ayrılan 11 milyar dolarlık bütçeyle EV sektörüne yatırım yapacağını duyuran Ford, adımların en büyüğünü Rivian ile atmaya başlayacak.

Ford Başkanı ve CEO’su Jim Hackett, “Ford’u yeni akıllı araç ve itici güç biçimleriyle dönüştürmeye devam ettikçe, Rivian ile olan bu ortaklık her ikisine de yeni bir yaklaşım getiriyor. Aynı zamanda, Rivian’ın Ford’un endüstriyel uzmanlığından ve kaynaklarından yararlanabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Birbirlerinden yararlanacakları yönleri tayin eden Amerikalı şirketler, birleşme sonrası bu işten karlı çıkmak istiyor. Rivian cephesi, 2020 yılında modüler arka bagaj patentiyle ünlenen R1T Kamyonet ve yeni kişilik SUV aracı R1S’i piyasaya sürecek. İlerleyen zamanlarda iki şirketin birleşimi hakkında farklı detaylar geldikçe sizlere sunmaya devam edeceğiz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum