Paylaşım

Ford, Argo Al ile Geliştirdiği Otonom Sürüşlü Pizza Dağıtımcılığına Başladı!

 

Amerika Michigen merkezli otomobil şirketi ile Ford, otonom sürüşlü bir pizza teslimat aracı geliştiriyor. İsmi Posmates olan projenin testleri başlamış!

Yapay zeka üzerinde çalışmalar yapan Argo Al, aldığı milyar dolarlık yatırımla beraber kendi kendine sürüş tekniğine dayalı kapsamlı çalışamalara imza attı. Bunlardan en yakın örneği Ford ile olan işbirliğinden türettiği pizza dağıtım aracı. Şirketin otonom sürüşe ilişkin yaptığı bu programla teslimatlar zorlu yol koşullarında denenmek üzere Amerika testlerine başlandı.

Videoda gördüğümüz gibi Mondeo üzerine entegre radar ve sonar sistemlerlerle, pizzanın istenmiş olduğu adresin koordinatları girilerek 5. seviye sürüş yapısını ortaya koyuyor. Postmates araç, üzerinde bulundurduğu elektronik ekipman sayesinde ödeme şekillerinde de sorun olmayacak. Miami ve sahillerinde şu anda özel bir izinle testler yapılıyor. Görünüm ve mantık açısından bunu Lexus’un geliştirdiği otonom sürüş sistemine benzettim.

İşin aslı Argo Al ve Ford şu anda müşteri memnuniyeti ve sistemin gerçekten istedikleri gibi çalışıyor mu onu gözlemliyorlar. Gelişen teknoloji çağımızda ileride fazlasıyla göreceğimiz bu yenilikler tabi ki insan hizmetinde en simple düzeyde verilmesi gerekiyor. Konuşulan konulardan birisi de yanılmıyorsak teslimat sırasında trafik sıkışıklığına dair; Posmates duruma göre en yakın park yeri noktasına gidebilecek. Yani aksilikleride kapsayacak büyük bir test yapılıyor. Sonuç iyi çıkarsa bence 2020’li yıllara uygun olacak güzel bir teknolojik çalışma olacaktır.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur