Yatırım yapmaya başla!

Ford’un Doğa Severlere Düşündüğü “Bagaj Projektörü”

Ford, doğaya bağlı insanların seveceği güzel bir sistemin patentini almış!
Ford’un Doğa Severlere Düşündüğü “Bagaj Projektörü”

Bundan sonra daha çok fazla göreceğimize inandığımız otomotivdeki ilginç patentlere Ford bir yenisini daha ekledi. Onlar her zaman aracın tasarım, teknoloji, güvenlik veya bir takım işe yarar şeylerin patentini almıyorlar. Aslında firmaların yoğun olarak çalıştığı kısımlardan birisi de insanların araç içerisinde canlarının sıkılmaması! Evet ilginç gelebilir ancak Tesla’nın büyük ekranındaki oyunlar bu yüzden.

Ford, eğlence kısmını diğerlerinin aksine araç dışına taşıyarak her ortamda film izlenebilecek bir sistemin patentini almış. 60’lar 70’ler günlerini yaşayanlar açık hava sinemalarını bilirler. Artı araç sineması! Amerikalı firma da tam olarak dış ortamlar için özel bir bagaj projektör sistemini düşünmüş. Detaylar aşağıda;

Bagaj kapağı projektörü sizce de kulağa hoş gelmiyor mu?

Ford Bagaj Projektör PatentiAraçlarımızda şu da olsa dediğimiz özelliklere uymayan bu film izleme olanağı, 2017 yılında Amerika Patent ve Ticari Marka Ofisi‘ne sunulmuş. Doğa ve kampta uzun günler geçiren insanların hedef alındığı araç dış sinema sisteminde yansıtarak istediğiniz görüntüyü ortama verebiliyorsunuz.

Projektör, bagajın klasik kilit kısmının olduğu bölgede düşünülmüş. Video izleme ise kapak açıkken olacak şekilde dizayn edilmiş. Anlayamadığımız nokta ise bu sistemde bir perdeye ihtiyaç var mı yoksa uzağa yansıtılan, filmlerde gördüğümüz havada piksel şeklinde duran görüntüler mi veriliyor.

Ford 2 yıl önce patenti almış olsa da sonradan projektörün gereksiz olduğunu düşünmüş.

Açıklanmasa da Ford’un dış ortam sinema sisteminin aracın ön eğlence ekranına bağlı olarak düşündük. Bunun için ayrı bir uzaktan kumandalı mekanizmanın olması biraz mantıksız olacaktı. Şirketin dokunmatik ekran yazılımı  video oynatmaya uyumlu olması tabi ki şart. Uzağa yansıtılacak şekilde yapılan projektörün bir yedek aküye ihtiyacı olabilir.

Enerji kısmındaki sarfiyatı hesap edersek birkaç saatlik videolarda aracın aküsünü bitirebilir. Bir Ford sözcüsü, “Bu ilginç bir fikir, ancak böyle bir sistem için çok fazla talep olacağına inanmadık, çünkü mevcut SUV alıcılarının çoğu, kendilerini kısa bir sürüş mesafesindeki sinemalara sahip yerleşik kentsel ortamlardan başka hiçbir yerde bulamayacaklardı.” dedi.

Sözcü açıklamasının devamında, “Yeni icatlarla ilgili patentleri normal bir iş kursu olarak sunuyoruz, ancak mutlaka yeni iş veya ürün planlarının bir göstergesi değiller.” dedi.

Düşüncenin sahibi bile sonradan bunun çok da elzem bir özellik olmadığını anlayarak, alınan patentin uygulamasının zor olduğunu söylüyor. Ancak bu da patent haklarını serbest bırakacağı anlamına gelmiyor. Araçlar üzerine alınan patentlerden bizim çok sevdiğimiz bir örneğini verecek olursak;

Toyota, pick-up araçları için “otomatik bagaj yıkama” sistemi geliştirmiş ve araca yerleştirilen bir depodan gelen su, bagaj duvarlarına yerleştirilen yıkama başlıklarına bağlanmıştı.

İlk defa Toyota’dan duyduğumuz entegre kargo yıkama patenti, ABD Michigan Ar-Ge merkezinde planlanmış. Son olarak Ford’un projektör fikrine gelecek olursak; düşünce ve eğlence kısmında mantıklı geliyor. Aşırı bir tadilat gerektirmeyen ve sadece bir sistemle bagaja entegre edilecek yansıtma mekanizması, anlıyoruz ki sahibine bile sonradan mantıklı gelmemiş. Siz bu özellik hakkında nasıl bir yorum yapardınız?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum