Yatırım yapmaya başla!

Ford: “Otonom Sürüşle Birlikte Arka Yolcu Davranışları Değişecek”

Ford, özerk sürüş üzerine yaptığı bir araştırma sonucuna göre araç içerisindeki yolcuların sürücüye yapılan müdahaleleri ortadan kaldıracak!
Ford: “Otonom Sürüşle Birlikte Arka Yolcu Davranışları Değişecek”

Yine ilginç bir araştırma sonucu ile birlikteyiz. Audi’nin de BMW ve Mercedes’in özerk sürüşüne ortak olması sonrasında Ford’dan sonraki araç dönemlerine dair mantıklı bir araştırma konusu geldi. Gündelik araç kullanımlarında hakimiyet tamamen siz de olduğu gibi buna ortak olmak isteyen bir ön ve arka yolcular hazır beklemektedir.

Bazen kazaların yaşanmasına neden olan “sözlü müdahale” için Ford’un sonradan bunların biteceği konusunda net fikirleri var. Sosyolog Jess Carbino ile Amerikalı şirketin yapmış olduğu araştırmada, özerk sürüş tam zamanlı geldiğinde araç içerisindeki davranışların nasıl olacağına bakılmış!

Anket düzenlenmiş ve sürücülere “otonom araçlar geldiğinde arka yolcuların davranışları nasıl olacak” diye sorulmuş.

Katılımcıların %68’nin bilgisayar yönetimindeki otomobile müdahale edilebilecek bir pozisyonun olmayacağını söylemişler. İnsanlardan kullanımı devralmaya başlayan yapay zekaların, araç içi davranışlarını kesinlikle değiştireceği düşünülüyor.

Arka koltuklarda sessiz yolcular ortaya çıkartacak Ford’un Co-Pilot360’ı adaptif hız sabitleme ile asfaltta temkinli halde ilerlerken, kaza durumunu önceden tespit edecek çarpışma önleyici asistanlar devreye girecek.

Bumble ile yaptığı çalışmalarla en iyi bilinen Dr. Carbino, “Birçok sürücü için, yolculardan sürekli tavsiye almak, sadece sinir bozucu olmaktan öte, streslidir. Ford Co-Pilot360, sürüş sırasında güveni teşvik etmeye yardımcı olur ve arabada daha rahat bir işbirliği ortamı yaratmaya yardımcı olabilir.” dedi.

Ford’un Co-Pilot360’nın kesinlikle arka yolcuların engellenmesi yönünde çalıştırılmıyor denildi.

Ford Co-Pilot360 mühendislik müdürü Chris Billman, marka sisteminin amacının kesinlikle arka koltukta sürüşü engellemek için olmadığını aktardı. Ayrıca çalışma bulgularının teknolojinin insan bağlantısına engellediğine de aykırı dedi.

Billman’a göre arka koltuktaki kişilere gerginlik yaratan sürüşün, yardımcı teknoloji sayesinde gidişin zevkli yönlerini, yani birbirlerine odaklamaya yardımcı olacağını savundu.

Yine biz bu olguyu ortadan kaldıracak seviyenin 4 değil, tam otonom olacağını düşünüyoruz. Ford’da dahil sistem teknoloji üzerine en iyilerle çalışılmasının meyvelerini almaya çok bir zaman kalmadı!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum