Yatırım yapmaya başla!

Ford Mustang Mach-E Satış Patlaması Yaşıyor Ancak Bir Sorun Var!

Ford'un ticari savaşlarından sıyrılmak ve daha fazla Mach-E SUV satmak için Meksika kapılarını kapatıp Çin'e tesis açabilir.
Ford Mustang Mach-E Satış Patlaması Yaşıyor Ancak Bir Sorun Var!

Ford, güzel tasarım detaylarına sahip SUV modelini Mustang tabanı altında güçlü elektrikli motorla tanıtmıştı. Son birkaç hafta içerisinde Ford hakkında çıkan hemen hemen bütün haber başlıklarında Mustang SUV’a yer verildi. Gerçek bir safkan spor otomobilin ruhuyla hayat bulan Mach-E‘nin satış tarafı iyi gidiyor ve ilk parti stokları bitmiş.

Sorun şu ki Mustang Mach- E için üretim yeri olarak tam bir karara varılmadı. İmalat sürecinin nerede olacağını geçtiğimiz Mart ayında kesin olarak söylenmişti. Yerli markaların ülke dışında üretim yapmamasını isteyen Amerika Başkanı Donald Trump’ın vergi sistemleriyle ilgili bazı düzenlemeleri, Mach-E’yi Meksika ve Amerika dışına atabilir. İşte detaylar;

LA Auto Show ile birlikte sipariş kabul eden Ford, Mustang Mach-E’nin ilk parti satışlarını tamamlandığını açıkladı.

Aracın yapısı ve özelliklerine bağlı olarak çok satacak bir model olacağını başından beri biliyorduk. 9 gün gibi kısa bir sürede ön siparişlerini alan temiz yakıtlı SUV’un ilk olarak “First Edition” versiyonu satışa çıkacak.

61.000 dolarlık fiyata sahip First Edition için 500 dolar depozito yatırılması yeterliydi. Ancak şu anda ilk seriyi almak imkansız. Belki imkanlı olabilir o da birisi sonradan almaktan vazgeçerse. Ford’un Mach-E için 1 yıllık üretim planlarında 50 adetlik bir sınırlama olacağı söylendi.

First Edition’u işe giriş olarak kabul edersek, diğer giriş seviyesi ve GT gibi varyantların piyasaya çıkışı 2021 yılını bulabilir. Tahminlerimize göre söz ettiğimiz tarihlere kadar Ford, elektrikli SUV aracı üzerinden özel seriler gösterebilir.

Amerika’nın vergi uygulamaları ve ticari savaş Mach-E’nin üretimini Çin’e kaydırabilir.

Ford’un sıkıntılardan dolayı Mach-E’nin üretim yerini Çin’e geçireceği söylendi. ABD-Asya ticari savaşlarından dolayı belirsizleşen piyasa ve gelen ağır vergiler, Ford dahil onlarca firmanın sıkıntı yaşamasına neden oldu.

Marka CEO’su Jim Hackett, “Tarifelerin yerine getirilip getirilmediğini belirlememiz gerekiyor.” dedi. Konuşmasının devamında Hackett, gerekirse aracımızı Çin’de imal edeceğiz. Ve bunun için önceden yapılmış bir planlarının olduğu aktarıldı.

Ticari savaş mutlaka etkili ancak Ford’un asıl Çin’e gitme sebebi, ülkenin elektrikli araç dünyasını yönlendirmesi. Milyarlık nüfus platformunda Alman, Japon, İtalyan vb. ülke markaları üretim üslerini Çin’e kurdu.

Bloomberg’in yer verdiği haberde Mach-E’nin imalatının yapıldığı Meksika fabrikası Çin’e taşınacak. Bu aralar karar verilmesi ve taşınmanın bu kadar rahat olabilmesi, Mach-E’nin üretiminin henüz başlamamış olması. Bize göre Mach-E daha hızlı üretime alınabilirdi ancak CEO’nun bir konuşmasında dediği “tamamen kusursuz olmalıyız” sözü araçtan tam emin olmaya bağlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum