Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ford Hisseleri Batarya Montaj Fabrikası Haberiyle %4’ten Fazla Primlendi

Elektrikli araç üretiminin her aşamasında çalışmalarını hızlandıran Ford Otosan, Kocaeli’de batarya montaj fabrikası kurmaya hazırlanıyor.
Ford Hisseleri Batarya Montaj Fabrikası Haberiyle %4’ten Fazla Primlendi

61 yıllık Türk otomotiv şirketi Ford Otosan, Gölcük’teki fabrikasına batarya montaj tesisi kurulacağını duyurdu. Tesisin 2022 yılında üretime geçmesi planlanırken, Türkiye ve diğer ülkelerde piyasaya sürülecek E-Transit modelinin en kritik parçası olan bataryasının montajı için çalışma yapacak.

Elektriklenme stratejisi kapsamında yeni bir aşamaya geçtiklerini ifade eden Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, batarya montaj fabrikası ile üretim ve yatırım çalışmalarını bir adım daha öteye taşıdıklarını aktardı.

Söz konusu gelişmesinin ardından Ford Otosan’ın Borsa İstanbul’da işlem gören hisseleri %4 artıda seyrediyor.
Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO) hisseleri şu sıralar pozitif hareket etse de, geçen hafta kırdığı rekor seviyeden uzaklaşmış durumda. Şirketin hisse fiyatı saat 16:15’te %3,92 artıda 119,40 liradan işlem görüyor. Gün içinde 114,60 – 120,90 arasında hareket eden hisse fiyatı 24 Kasım’da 130,9 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Rekor sonrasında kazancının bir kısmını geri veren hisseler Aralık ayına 109 liradan giriş yaptı. Piyasa değeri 41,41 milyar TL olan Ford Otosan’ın hisselerinin yıllık değişimi %78 kazanç yönünde. Geçtiğimiz hafta yılın ve aynı zamanda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan hisseler, Mart ayında pandeminin etkisiyle 39,29 liraya kadar gerilemişti.

Kocaeli’de kurulacak fabrikanın duyurusu için bir basın toplantısı düzenleyen Genel Müdürü Yenigün, elektrikli araç üretiminde Türkiye’de öncülük etmek istediklerini belirtti. Şirketin mühendislik bilgi birikimiyle ticari araç üretiminde önemli sorumluluklar üstlendiklerini dile getiren Yenigün, Kocaeli fabrikasının Türkiye’de ilk ve tek entegre araç üretim tesisi olması amacıyla yola çıktıklarını anlattı.

Söz konusu yatırımın sadece Ford için değil ülkemizin de kazancına olacağının altını çizdi. Elektrikli araç üretiminin gerek tedarikçiler gerekse ülke ekonomisi açısından rekabeti artıracağını ve olumlu katkılar sunacağını anlattı.

Otomobil sektöründe her zaman ilklere imza atmayı başardıklarını belirten Yenigün, sözlerini “Ar-Ge gücümüzle Türkiye’nin ilk yerli üretim motorundan, ITOY ödüllü kamyonuna varan birçok başarıya imza attık. Ticari araçta Avrupa’nın en büyük üretim üssü haline geldik. Binlerce aileye istihdam sağladık, sağlamaya devam ediyoruz.” şeklinde sürdürdü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum