Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ford Hisseleri Üretime Ara Haberiyle %5’in Üzerinde Ekside

Yarı iletken kaynaklı sorunlar nedeniyle Gölcük fabrikasında üretime ara verme kararı, Ford Otomotiv hisselerine (FROTO) sert düşüş getirdi.
Ford Hisseleri Üretime Ara Haberiyle %5’in Üzerinde Ekside
Son Güncelleme: 
Yorum

18 Mart’ta Ford Motor Company ve Volkswagen AG arasındaki anlaşma sonrasında rekor tazeleyen Ford Otomotiv hisseleri (FROTO), bugün ekside hareket ediyor. Yüzde 5’in üzerinde kayıp kaydeden FROTO hisselerinin düşüşünün ardında ise üretim faaliyetlerine ara verilmesi yatıyor.

Dün borsa kapanışının ardından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada Ford, yarı iletken tedarik sorunlarına atıfla üretime ara vereceğini bildirdi.

Konuyla ilgili açıklamayı daha önce 29 Mart’ta yapan Ford, böylece ikinci kez üretime ara verme kararı almış oldu.
Ford Hisse %5 Ekside
Kaynak: piyasa.paratic.com

Gölcük fabrikasında üretimi 19 Nisan ile 13 Haziran tarihleri arasında durduracak olan Ford, ara verilmesinden kaynaklanacak üretim kaybının 2021 toplam üretim ve satış adet tahminlerini değiştirmesini beklemediğini aktardı.

Dün 187,50 TL seviyesinde kapanış yapan Ford Otomotiv hisse senetleri, güne negatif bölgede başladı. Açılışta 177 liraya kadar inen hisseler, gün içinde en yüksek 181,20 lirayı gördü. TSİ 14.18’de yüzde 5,3’e yakın kayıpla hareket ederken görüldü.

Gün içinde en düşük 176 liraya inerken böylelikle 15 Mart’tan bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Düşüşün sürmesi durumunda 176 TL seviyesindeki destek izlenecekken yönün tersine dönmesinde ilk direnç 180 lira olacak. Deniz Yatırım günlük analizinde 2 aylık üretime ara verme kararına atıfla haberin FROTO hisseleri üzerindeki etkisinin sınırlı olumsuz olmasını beklediğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu