Yatırım yapmaya başla!

Amerikalı Otomobil Devi Ford Fransa’dan Çekiliyor!

Ford, ani bir kararla Fransa'daki Blanquefort tesisini kapatma kararı aldı...
Amerikalı Otomobil Devi Ford Fransa’dan Çekiliyor!

Amerikalı otomobil üreticisi Ford, ani bir kararla Fransa’daki fabrikasını kapatma kararı aldı. Kimsenin henüz anlam veremediği durum için araştırmalar yapılıyor. Bir süredir otomotiv sektörü karışık durumlar içerisine girmiş, uygulanan bazı vergi ve yaptırımlardan olumsuz etkilenmişti. Yine Amerikan bir şirket olan General Motors da bazı fabrikalarını kapatacağını söyleyerek, yaklaşık 14.000 kişinin işten çıkarılması ile gündeme gelmişti.

Bazı eylemler yüzünden zor durumda olan Fransa, PSA ve Renault gibi şirketlerin olduğu, otomobil dünyasında sözü geçen bir ülkedir. Ancak Ford, üretim faaliyetlerini bu bölgede durdurmak istediğini açıkladı. İşte haberin detayları…

Fransa – Blanquefort’ta faaliyet gösteren Ford’un kapatma kararının kesin olduğu bildirildi.

Üretime son verileceğinin duyurulmasından sonra çalışan 850 kişinin akibeti konuşulmaya başlandı. Tesisin kapatılma nedeni olarak Ford’un Satrazburg merkezli araç yan sanayi kuruluşu Punch Powerglide ile yaşanan anlaşmazlıktan olduğu söylendi.

Ford, yan sanayi kuruluşu ile bir süredir yanlış giden durumların düzeltilmeye çalışıldığı ancak ortaya konan planların büyük riskler taşıdığını söyledi. Ülkede çıkan eylemlerden sonra bir de Ford olayının üzerine eklenmesi geçenlerde protestolar üzerine konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘u sıkıntıya sokabileceğinden söz edildi.

Ford, “Fransız hükümetinin sürdürülebilir ve güçlü bir devralma planı geliştirmeye yönelik taahhüdünü ve çabalarını ve ayrıca FAI ve potansiyel alıcı sendikalarının yoğun çabalarını kabul ediyor.” diye ekledi.

Bazı yetkililer, 850 kişi için hızlıca çözüm planlamasının yapılması gerektiği bildirildi. Diğer yandan Fransa Finans Bakanı Bruno Le Maire, 3 gündür Ford’a ulaşmaya çalıştığını ancak kimsenin karşısına çıkacak cesarette olmadığını söyledi. Bazıları da Ford’un bundan prim sağlayacağını söylüyor. Borsa da hisse senetlerini artırmak için yaptığını düşünüyor.

Force Ouvriere sendikasından bir temsilci olan Jean-Marc Chavant, Ford’un kararında “muazzam hayal kırıklığını” dile getirdi.

Akaryakıtla başlayan olayların ardıdan 1950’den beri faaliyet gösteren Ford’un Blanquefort tesisinin Ağustos ayında kapatma kararı sonrası açıkta kalacak 850 kişinin de destekçilerinin çıkacağından korkuluyor. Henüz Ford tarafından bir açıklama gelmedi. Gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum