Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Ford Explorer ST’de İstenen V8 Motor için Son Açıklama Geldi

Ford'un ST takısını verdiği en hızlı model olacak Explorer'ın motor özellikleri!

Ford’un ikonik SUV modeli Explorer‘ın beklenen ST versiyonun motoru hakkındaki son açıklamalar geldi. Amerikalı marka çoğunluklu olarak segmentlerinde yer verdiği hız versiyonlarının ismine “ST” takısını getirir. Fiesta’ya son olarak gelen ST Performance Edition ile güç sınırları yukarıya çekilmişti.

Explorer son halinde, daha fazla gücünü belli eden ve dikkat çekici dış tasarımıyla gelmişti. Son zamanlarda emisyondaki dengelemeler adında yapılan motor hacmi, silindir vb. uygulamalara göre Explorer ST’de beklenen bir V8’in olmayacağı bildirildi. İşte detaylar…

2020 yılına hazırlıkları tamamlanan ST SUV, V8’siz bile en hızlı olma ünvanını alıyor.

Muscle Cars & Truck sayfasının da yer verdiği haberde, Ford’un küresel müdürü Bill Gubing, “Şu anda bu sınıfa meraklı hiç kimsenin V8 istiyorum dediğini zannetmiyorum. Biz zahmetsiz ve eğlenceli olmasını istediğimiz noktaya geldik. Explorer ST’de istenilen tepkileri anında hissedebileceğiniz ilgi çekici bir şekle getirdik.” dedi.

Ayrı bir özel çalışma odasında geliştirilen Explorer ST’yi sanırız bulunduğu sınıfta kimse geçemeyecek.

V8’e gerek duyulmayacağını söyleyen yönetici onun yerine 3.0L V6‘nın kaput altına yerleştirildiğini bildirdi. Süper Ecoboost V6, toplamda gaz pedalına 400 beygir ve 415 nm torku hazırlayarak, sizin emrinize sunacak. Sonuçları aktarımlardan daha fena olan Explorer ST, 5.5 saniyede 0-100 km aralığına çıkabilecek.

Hiç de meydan okunacak bir ara bırakılmamış. Zira barındırdığı güç ve hız değerleri kendinden pahalı seçeneklerin arkasına düşüyor olsa da gayet yeterli. Dodge Durango R/T, Range Rover HST ve Chevrolet Tahoe RST’nin hız rakamlarının hepsi en hızlı Ford ST’nin ilerisinde kalıyor. Dodge’deki bu durum kullandığı doğal emişli V8’ten kaynaklı olabilir. Ecoboost’un gerçekte bir doğal emişli motorla karşılaşmasında neler olabileceğini naklen buradan görebilirsiniz. Explorer ST için 55.000 dolarlık bir fiyat düşünülmüş. 60.000 dolar ve daha fazlası olan rakiplerine göre makul olarak bakılabilir!


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle