Yatırım yapmaya başla!

Ford da Emisyon Değerleri Yüzünden Soruşturma Altına Alındı!

ABD, VW'de olduğu gibi Ford'un da dizel motorlarında emisyon değerlerini değiştirdiği yönünde iddiasıyla soruşturma açıldı.
Ford da Emisyon Değerleri Yüzünden Soruşturma Altına Alındı!

VW’nin emisyon skandalı sonrası çember iyice genişlemeye başladı. ABD, bu sefer de Ford’un araçlarındaki zehirli gaz salınım değerlerinde değişim yaptığını düşünüyor. Neredeyse en sağlam Alman otomotiv şirketlerinin çoğu bu soruşturmadan geçti. BMW ve özellikle Mercedes-Benz fabrikaları baskınlara maruz kaldı. Amerikalı marka, çıkan ve değerlendirilen sonuçlar için endişeli. Her an büyük kıyıma başlanacağı söyleniyor.

Dünya otomobillerinin büyük bir kısmını kapsayan dizel motorlu araçlar, öyle “kaldırıyoruz” demeyle bir anda yok edilemezler. O yüzden firmalar da bunu devlet yasaklamalarıyla gelecek ve açılan davalara bağlayarak bünyelerinden çıkarmak istiyorlar. Ve bu düşünce artık herkesçe kabul edilmeye başlandı. Ford’da bundan kaynaklı, elektrik alanına yaptığı yatırımın karşılığını almak için skandalın, insanları ABD ile anlaşmalı olarak dizel motorlardan uzaklaştırma taktiği olduğu da düşünülüyor. İşte detaylar…

ABD, araştırma sonrası Ford’un dizel motorlarının emisyon değerlerinin manipüle edildiğini iddia ediyor.

Soruşturmanın ön aşaması yapılıyor. VW ve diğer Alman şirketler de aynı bu şekilde başladıktan sonra olaylar patlak vermişti. TDCi dizel motorlarda tespit edilen sıkıntının olağandışı olduğu, Ford’un tüm devlet kurumlarıyla işbirliği içerisinde olduğu bizlere aktarıldı.

Önemli davalara hazırlanan avukatların, Ford’daki emisyonu yanlış gösterme sıkıntısının büyüyeceğini söylediler. Zannediyoruz ki bu birinci aşama. Alman markada olduğu gibi skandal konusu üzerine kademeli olarak gidilerek, başta araçların yazılımla düzeltilmesi için geri çağrılması istenecek. Ardından ise milyon dolarlık cezalar da Ford’un kapısını çalabilir.

Yine işin uzmanı olarak VW’den ilerlediğimizde; aldığı milyar dolarlık cezalara rağmen aslında bir şeylerin değişmemiş olması ve halen daha markanın ABD hükümetine ödediği ceza hakkında bir gelişme sunulmamıştı.

FCA’nın da böyle bir olay başından geçmişti. Şirket, ABD’de 100.000 adet üzerinde aracın geri çağırma ve tamirini kabul etmesi üzerine, ayrı ayrı dönemlere yansıtılan para cezaları kesilmişti. Şimdilik Ford’un dizel motor emisyonuna yapılan araştırmanın ilk aşamasını yazıyoruz. Görünen o ki VW’de yaşananların bir benzerini Ford’un da yaşayacağı gözüküyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum