Yatırım yapmaya başla!

Ford “Edison Takımı” ile Tesla’nın Dünyadaki İlk Rakibi Oldu!

Ford, Jim Hackett önderliğinde tamamen Tesla rekabetine odaklı yeni oluşum içine giriyor. Ve bu rekabete "Edison Takımı" ismi verilmiş. İşte detaylar...
Ford “Edison Takımı” ile Tesla’nın Dünyadaki İlk Rakibi Oldu!

Dünyada otomotiv ne güzel yerlere gelmeye başladı değil mi? Aslında biraz geçmişe doğru kafamızı çevirdiğimizde her firma kendine çalışıyordu. Çok nadir firmalar birbirleriyle ortak işlere giriyorlardı. Peki şimdi baktığımızda neler oluyor! Ülkeler arasında olan alış verişler ve ortak projeler bir hayli artmış durumda. İtalyan Japonla ortak oldu İngiliz Çinli ile ortak oldu vb.

Elon Musk tarafından kurulan, dünyanın en iyi elektrikli arabalarını üreten Tesla Motors bir dahinin ismi ile yola çıkmıştı. Bunun üstüne Nikola diye, yine aynı sektörde hareket eden firma kurulmuştu. Şimdi ise Ford, oldukça sempatik bir rekabet alanı yaratarak “Edison Takımı” ile elektrikli araçların geliştirilmesine adım atıyor.

Thomas Edison ve Nikola Tesla’nın ezeli çekişmesi artık iki firma arasında geçecek.

Şu anda Tesla’nın gidişatına baktığımda, Ford’un Edison Takımı nasıl bir strateji ile olaya girecek ki yetişebilsin sorusu akla geliyor. Neredeyse Tesla elektrikli otomobil dünyasını elinde tutuyor. Ve gün geçtikçe de büyüyor. Ford, bazı gereksiz tesislerini kapatarak ve bazı ülkelerde satışları vasat olan model gönderimini bırakarak, kendini tamamen yeni Ar-Ge çalışmalarına adamıştı. Demek ki bahsi geçmeyen çalışma buymuş.

Dünyanın en değerleri markalar sıralamasında Ford’un çok yeni firma olan Tesla’nın altında kalması da fitili ateşledi.

Edison Takımının birinci önceliklerinde araç bataryalarını geliştirmek var. Ford’un yeni CEO’su Jim Hackett‘in planlarının ikinci aşamasında ise otonom sürüş geliştirmelerini görüyoruz. Edison Takımı saldırması gereken farklı birçok alan üzerine kafa yoracak. 7 milyar dolarlık bir yatırımdan bahseden Ford, 2023 yılına gelinmesiyle en az 20 model aracının tamamı elektrikli olarak çalışacağından da bahsetti. Proje fazlasıyla büyük!

CEO Hackett, 2023 yılına gelmeden tamamı elektrikli bir SUV model çıkarmak istediğini bildirdi.

Yapmak istedikleri yeni bir model mi yoksa olağan Edge 4×4 SUV gibi modele full elektrik motor koyarak mı üretim yapmak istiyor bilemiyoruz. Ancak yeni kompakt SUV’un 480 km menzile sahip olcağının da altını çizerek söyledi.

Ford’un hem bu alanda yapmak istediği çalışmalar hem de takım isminin isabetli seçimi kulağa gerçekten güzel geliyor. Artı Tesla dışında farklı bir firmanın aynı alan içinde boy gösterecek olması, rekabetle gelen fiyat avantajları da doğuracaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum