Yatırım yapmaya başla!

Ford, Brezilya Fabrikasını Farklı Bir Firmaya Devrediyor!

Ford, Brezilya fabrikasını yeni bir firmaya devrediyor!
Ford, Brezilya Fabrikasını Farklı Bir Firmaya Devrediyor!

Ford, özellikle 2019 yılı içerisinde birçok tesisini gözden çıkarmıştı. Global ekonomik durumları bahane ederek ters girişimlerde bulunan Amerikalı firma, deyim yerindeyse yuvasına çekildi. Fransa’daki faaliyetlerini durdurması ardından Rusya fabrikasında üretimini durduran Ford, elektrikli araçlara yatırımlar için Amerika’daki düzenini yeniden ayarladı.

Globalde binlerce işçinin de çıkışı demek olan fabrika kapatmalarına bu sefer Brezilya da ekleniyor. Aslında Arjantin ile birlikte bu karar öncesinden alınmıştı ancak bir gelişmeyle tesisin devredileceği söylendi. İşte detaylar;

Ford, Brezilya Sap Bernardo do Campo fabrikasını CAOA’ya devrediyor.

Ford’un son yıllardaki araçlarına baktığımızda ticari kamyonet ve SUV alanına kendini kaydırdığını görüyoruz. Öyle ki bu yıl içerisinde yeni modellerle birlikte, olağan modellerin elektrikli versiyonlarını da tanıttı. Ve gidişat sonrasında 2025 yılına kadar Ford araçlarının hepsinin elektrikli olmasına çalışılacak.

Sao Bernardo do Campo’nun araç üretimini durdurması ardından geçen sürede yeni alacak şirket 45 günlük bir inceleme programı başlatmış. Carscoops‘tan gelen haberin detayında; fabrikanın kapanmaması için Sao Paulo eyalet valisi Joao Doria epeyce uğraş vermiş. Hatırlarsanız geçenlerde Doria inanılmaz vergi avantajları için otomobil şirketlerini yatırıma zorlamıştı.

Amaç, çalışanların işsiz kalmaması. Ancak Ford’un tesisini satın alan CAOA kaç kişi ile devam edileceğinden söz etmedi. Kötü haber; Ford’un işçilerini temsil eden sendika başkanı Wagner Santana, Brezilya’daki sitenin yalnızca 800 işçiyi elinde tutacağını ve 1.300’ün gideceğini söyledi. Kalan 900 kadarı Ford tarafından başka bir yerde kullanılabilirken, kalanların maaşları yüzde 20 oranında azaltılabilir.

Burada Doria geçenlerde uygulamaya aldığı yeni vergilendirme sistemi üzerinden CAOA’ya mesaj göndererek, bir şeylerden yararlanmak istiyorsa işçileri elinde tutmak zorundadır dedi. Kökeni 1967 yılına dayanan fabrikada Ford, ağır kamyonlar ve Fiesta üretimi yapmaktaydı. Amerikalı şirketin tesisini satmış olsa bile pazar faaliyetlerini bırakacağı düşünülmüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum