Yatırım yapmaya başla!

Ford Almanya’daki İşten Çıkarmalarla Aynı Gün CEO’sunun Maaşını Artırdığını Duyurdu

Ford'un Almanya'daki işten çıkarmalarla aynı gün CEO'sunun maaşını artırdığını duyurması dikkat çekti. Detaylar aşağıda;
Ford Almanya’daki İşten Çıkarmalarla Aynı Gün CEO’sunun Maaşını Artırdığını Duyurdu

Ford CEO’su Jim Hackett, Cuma günü şirket tarafından açıklanan finansal belgelere göre 2018’de toplam 17.8 milyon dolar ödeme aldı. Rakam 2017 yılındaki 16.7 milyon dolarlık ödemenin üzerindeyken Dearborn merkezli otomobil üreticisi, Hackett’ın ücretinin ABD’deki tüm Ford çalışanları için ortalama çalışma bedelinden 276 kat fazla olduğunu bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bildirdiği yılık yönetici çalışma bedeli raporunda Ford, tam iş gücünün maaş ve ücret oranı verilerini de gösterdi. Rapor ayrıca Ford çalışanlarının 2018’de ortalama tam zamanlı maaşlarının 64.316 dolar olduğunu, rakamın 2017’deki 58.693 dolar seviyesinden yükseldiğini kaydetti.

2017’de Hackett, 1.3 milyon dolarlık maaş, 1 milyon dolarlık bonus, 10.3 milyon dolarlık hisse senedi ödülü, 3.6 milyon dolar teşvik ödemesi ve 420 bin dolarlık diğer ödeme almıştı.

Ford CEO 2018 17.8 Milyon Dolar Ödeme Aldı Tüm bunların yanında Ford, yönetici maaşlarından sadece birkaç saat sonra Almanya ve Birleşik Krallık’ta işten çıkarmalar yapacağını açıkladı. Almanya’da 5000 kişiyi işten çıkartacak olan Ford, sıkıntıdaki Avrupa operasyonunun yeniden yapılanma çalışmaları arasında İngiltere’de kaç kişiyi işten çıkartacağını açıklamadı.

Otomobil üreticisi daha önce Brexit belirsizliğinin, elektrifikasyon ve sürücüsüz araçlara yapılan pahalı yatırımları içeren uzun vadeli üretim planlarına çok az yardımda bulunduğunu belirtmişti. Ayriyeten Ford yetkililerinin Volkswagen ile ortaklık fırsatları ve maliyet düşürme iş birlikleri hakkında görüşmelere devam ettiği de biliniyordu.

Ford Cuma günü, 11 milyar dolarlık küresel yeniden yapılandırma çabasını hızlandırmaya çalışırken, yurtdışındaki çalışanlara gönüllü ayrılma paketleri sundu.

Ford CEO'su Maaş Zammı Aynı Gün İşten Çıkarmalar Otomobil endüstrisine ve tedarikçilerine tavsiyede bulunan ekonomist Jon Gabrielsen konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Sessizce işten çıkarmalara devam ederek işçileri, çalışanları, toplulukları askıda bıraktıkları ama hiçbir şey paylaşmadıkları ABD dışındaki her yerde yaptıkları işten çıkarmaları duyurmaya hevesi olmaları üzücü.” Ford World Headquarters’taki çalışanlar da Cuma günü Free Press’e işten çıkarmalar ile yöneticilerin maaş zamları arasındaki çelişkiden rahatsızlık duyduklarını belirtti.

Nihayetinde Ford’un geçen yılki en büyük bireysel kazananı, toplam ödeme olarak 17,8 milyon dolar alan 63 yaşındaki Hackett oldu. Şirket CFO’su Bob Shanks ise 2018’de 8.4 milyon dolar ödeme aldı. CFO’nun 2017’deki çalışma bedeli 6.7 milyon dolar ve 2016’da 6.3 milyon dolardı. 2016’da 13.69 milyon dolar, 2017’de 15.6 milyon dolar kazanan İcra Kurulu Başkanı Bill Ford ise 2018’de düşerek 13.8 milyon dolar aldı. Üst düzey yöneticilerden Jim Farley 2018’de 5.9 milyon dolar, Joe Hinrichs ise 5.8 milyon dolar aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum