Yatırım yapmaya başla!

Ford’dan Trump’a Cevap: “ABD’de Üretmek Karlı Değil!”

Ford, Trump'ın "ABD'de üret" çağrısına cevap verdi ve bu şekilde hareket etmenin karlı olmadığını ifade etti. İşte detaylar;
Ford’dan Trump’a Cevap: “ABD’de Üretmek Karlı Değil!”

ABD Başkanı Donald Trump’ın hem kendi ülkesi hem de diğer ülkeler için kötü etkiler yarattığı artık kesinleşti. Apple ve Ford gibi markaları zor duruma düşüren Trump, Twitter üzerinden görüşlerini iletti. Pazar günü sert üslupla yaptığı bu paylaşımlara, bugün yanıtlar gelmeye devam ediyor. Bu yanıtlardan biri Ford’dan geldi.

Trump uygulayacağı yeni gümrük tarifelerine karşı Amerikan şirketlere “ABD’de üret” çağrısı yaptı.

Trump Amerika'da Üretin Çağrısı

Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirdiği bu çağrıya, Ford’dan yanıt geldi. ABD’de üretmenin karlı olmayacağını öne süren Ford, gümrük tarifeleri nedeniyle Focus’un yeni modelini 2019 yılının ikinci yarısından itibaren Çin’den ithal etme planından vazgeçmişti.

Yılda 50 binden az satış hacmi beklentisi ise Focus Active’in ABD’de üretilmesinin karlı olmayacağını açıkladı.

Focus Active Üretimi Karlı Değil

Ağustos ayının bitiminde Ford Motors’un Kuzey Amerika Başkanı Kumar Galhotra, “Çin’den ithal edilen otomobillere ABD’nin yüzde 25 gümrük vergisi uygulaması bizim için çok zor bir ticari durum. Bu yüzden kaynakları başka yerlere dağıtmayı seçiyoruz,” ifadelerini kullanmıştı.

Trump ise Pazar günü Çin’e 200 milyar dolarlık vergiye ek olarak 267 milyar dolarlık daha vergi uygulayabileceklerini söyledi. Trump, “Ford, artan ABD gümrük vergileri nedeniyle Çin malı küçük araçları ABD’de satma planını aniden öldürdü. Bu sadece başlangıç. Bu otomobil artık ABD’de yapılabilir ve Ford hiçbir gümrük vergisi ödemez,” dedi.

Tüm dünya Trump’ın ticaret savaşı açmasına karşı endişelerini dile getirirken, bazıları bu endişelerin abartılı olduğunu düşünüyor.

Ticaret Savaşı Endişeleri Abartılı

Komisyonculuk ve yatırımcılık grubu CLSA CEO’su Jonathan Slone, ticari gerilim ile ilgili endişelerin abartılı olduğunu dile getirdi. Slone’ye göre; ticaret savaşının Çin üzerindeki etkisinin, pek çok yatırımcının beklediği kadar çabuk ve zor olmayacağını dile getirdi.

Apple için de Zhengzhou kentindeki Foxconn fabrikasını işaret ederek, hemen şimdi ABD’ye bir fabrika inşa etmeye başlamasını söyledi. Bunun vergi teşvikli kolay bir çözüm olduğunu ifade etti ve heyecan verici bir durum olarak yorumladı. Trump’ın “ben istersem yaparım” tarzı ifadelerle bu paylaşımları yapması ise Çin ile herhangi bir müzakere olmadığını göstermiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum