Yatırım yapmaya başla!

2022 Yılında Tüm Ford Modelleri Trafikte Birbirleriyle İletişim Halinde Olacak!

Ford, V2X ile belli gigahertz sinyal gücü aralıklarında, modelleri arasında iletişime geçirebileceği özelliğinden bahsetti!
2022 Yılında Tüm Ford Modelleri Trafikte Birbirleriyle İletişim Halinde Olacak!

Amerikan Ford, 2022 yılı için çok sağlam hazırlıklar içerisine girmiş. İlk olarak ABD topraklarında yapılması beklenen yeni güvenlik sistemi, dikkatimizi çekmeyi başarıyor. Daha doğrusu bahsedilen araç güvenlik düzeyini daha önce Toyota – Lexus’ta duymuştuk. “Car Everything Technology” ismiyle aksettirilen araçlar arası bağlantı özelliği, içeriği ile göz dolduruyor.

Bir merkez alt yapı var ve mümkün olduğunca araçlar kısa mesafeli çok yönlü şekilde birbirleriyle iletişim halinde olacaklar. Bizler bunu Toyota’da Lane Valet olarak tanıdık.  Devrimsel teknolojik haberleşme yöntemine Japon temsilci buna, 2021 yılında geçebileceğini açıklamıştı. Bakalım bu konuda Ford neler söylüyor!

V2X teknolojisi, artık Ford modellerinin aralarında bir nevi konuşacağını söylüyor.

Konuşulan sistem, yayalarla da bağlantı kurabilecek. Mantık, bir sinyalizasyon üzerine kurulduğu için insanların mobil telefonlarına indireceği bir uygulama ile araçlar onun üzerinden iletişime geçebilecek. Yani siz karşından karşıya geçerken gelen taşıtı göremeseniz bile, bağlantılı olduğu Ford araçları daha öncesinden kişiyi tespit edebilecek.

Teknolojinin bir diğer avantajı, kazaya karışan araçların durumu hakkında bilgi verirken, takipteki araçlara da uyarılarda bulunabilecek. Ford’un 3 sene içerisinde devreye alacağını söylediği araç bağlantısı sıkışık trafik derdinden de sürücüleri kurtaracak. Şöyle ki; Car Everything Technology, trafik ışıklarıyla iletişim halinde olacağı için çevresindeki duruma göre sizi farklı alternatif yollara gitmeniz konusunda yardımcı olabilir.

Ford, V2X sisteminin Co-Pilot 360’a entegreli çalışacağını aktardı.

Markanın Co-Pilot 360 dediği; en gelişmişi olarak iddia edilen otomatik acil frenleme, kör nokta, şeritte tutma asistanı, arka görüş kamerası ve otomatik uzun far sistemlerini kapsıyor. Üst güvenlik ekipmanları da yeni araçlar arası bağlantı sistemiyle koordineli çalışacağını söylendi.

Ford’un Toyota’dan farklı bir mantıkla ağa bağlanacak. Lexus araçları kısa menzilli iletişim sistemini kullanıcakken, Amerikan temsilcisi 5G hücresel veri şebekesinden yol alacaklarını söyledi.

Handikap olarak müşteriler veri kullanımı açısından 5G bağlantıyı tercih etmeyebilir. V2X’i Ford tüm araçlarında standart olarak mı sunacak? Araçlar arası iletişim bedava mı olacak? gibi daha tam olarak belli olmayan sistem için şimdiden cevaplanması gereken sorularımızı hazırda bekletiyoruz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum