Yatırım yapmaya başla!

12 Bin Kişiyi İşten Çıkaracağını Duyuran Ford’un Bu Kararı Türkiye’yi Kapsamıyor

Sektörün en köklü isimlerinden Ford, düşük emisyonlu araçlar üretmek amacıyla yeni yatırımlar yapacağını, bu doğrultuda 12 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.
12 Bin Kişiyi İşten Çıkaracağını Duyuran Ford’un Bu Kararı Türkiye’yi Kapsamıyor

Ford Motor Co., 2020 yılına kadar Avrupa’daki tesislerinde çalışan 12.000 kişiyi, gönüllü ayrılık yoluyla işten çıkaracağını duyurdu. Otomotiv endüstrisindeki durgunluğun yanında, düşük emüsyonlu yeni araçların üretilmesi amacıyla alınan istihdam azaltılması kararının, Türkiye’yi kapsamadığı açıklandı. Ford Otomotiv son verilere göre Avrupa’da direkt ve iştirakleri yoluyla toplamda 51 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamada işten çıkarmalardan en fazla etkilenecek ülkeler arasında, Rusya, Almanya ve İngiltere’nin yer aldığı bildirildi.

Ford İşten ÇıkarmaDüşük emisyonlu yeni nesil araçlar için bugüne kadar yapılmamış büyüklükte yatırım yapması gerektiğini bildiren dünyanın en büyük otomobil markalarından biri olan Ford, tüketici talebindeki düşüş nedeniyle maliyetlerini düşürmeye çalıştığını açıkladı. Yeniden yapılanma kapsamında Avrupa’daki faaliyetlerini binek, ticari ve ithal olmak üzere üçe ayıran firma, üç tanesi Rusya’da olmak üzere toplamda 5 fabrikasını kapatacak.

Ford Motors CEO’su Stuart Rowley, yaptığı açıklamada çalışanlarıyla yollarını ayırmanın oldukça zor bir karar olduğunu söyledi.

Ford YatırımlarıŞirket 2020 yılına kadar; Almanya’da 5 bin, İngiltere’de 3 bin, Rusya’da 2 bin, Fransa’da 1000 ve diğer yerlerde 1000 olmak üzere toplamda 12 bin kişinin işine son verecek. Bunların yanında İspanya ve Almanya’daki fabrikalarında da vardiya azaltımına gidecek.

Avrupa’daki karlılığını ikiye katlamayı hedefleyen Ford, gelecek yıl sonuna kadar bu bölgede toplamda 6 üretim tesisinin kapatılmasının veya satılmasının planladığını duyurdu. Yapılan açıklamada; “Bu büyümeyi Volkswagen ile stratejik ortaklığımız, Türkiye’de Ford Otosan’daki ortaklığımız ve Rusya’da yeniden yapılandırılan ortaklığımız destekleyecek” ifadesine yer verildi.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün istihdam azaltılması planının Türkiye’yi kapsamayacağını söyledi.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar YenigünŞirket bu senenin başında Avrupa’da %6 kar marjı yakalamak için fabrikaların kapatılmasına karar verdiğini duyurmuştu. Söz konusu açıklama kapsamında zarar eden araçların üretiminin durdurulmasına ve geniş çaplı önlemler alınmasına karar verildiği de bildirilmişti.

Kapatılacak fabrikalar arasında; İngiltere’deki Bridgend Motor Fabrikası,Fransa’daki şanzıman tesisi, Rusya’daki Naberezhnye Chelny birleştirme, St Petersburg birleştirme, Elabuga motor fabrikaları ve Slovakya’daki Kechnec şanzıman tesisleri yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum