Yatırım yapmaya başla!

Forbes’in En Zengin 100 Türk Listesi’ndeki Milyarder Sayısı Azaldı

Forbes En Zengin 100 Türk Listesi’nde bu yıl zirvede 3,8 milyar dolarlık servetiyle Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak yer aldı. En zenginlerin sahip olduğu toplam servet ise bir önceki yıla göre 21,5 milyar dolar geriledi.
Forbes’in En Zengin 100 Türk Listesi’ndeki Milyarder Sayısı Azaldı

Forbes Türkiye tarafından bu yıl 14. kez yayımlanan En Zengin 100 Türk listesini açıklandı. Listede yer alan milyarder sayısında azalma olurken, zirvedeki isim değişti. Listenin ilk sırasında 3,8 milyar dolarlık servetiyle Erman Ilıcak (Rönesans Holding) yer alırken, daha önceki yıllarda listeden çıkarılan üç isim yeniden eklendi. En zengin 119 kişinin toplam serveti ise 99,9 milyar dolar olarak açıklanırken, toplam servet geçen yıla kıyasla 21,5 milyar dolar azaldı.

Forbes’in En Zengin 100 Türk listesine göre, geçen yıl 40 olan milyarder sayısı 11 kişi azalarak 29’a geriledi.

Listenin ilk sırasında 3,8 milyar dolarlık servetiyle Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak yer alıyor. Son beş yılın en zengini olan Yıldız Holding ve Godiva Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ise 3,7 milyar dolarlık servetiyle ise ikinci sıraya gerilemiş durumda.

Yıldız Holding’in borçlarını ödemek için varlık satışına çıkması ve geçtiğimiz günlerde Godiva’nın 4 ülkedeki haklarını satmasının bu gerilemede doğrudan etkisi oldu. Listenin üçüncü sırasını ise 2,1 milyar dolar servet ile Hüsnü Özyeğin ve Osman Kibar paylaştı. Bu yıl 11 ismin listede ilk kez yer aldığı gözlenirken, daha önce çıkarılan üç ismin yeniden eklendiği dikkat çekti.

Listede 28 kadın yer alırken, bunların toplam servet içindeki payı %19,7 oldu.

En zengin kadın 2 milyar dolarlık servetiyle Semahat Arsel oldu. Forbes Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Burçak Güven, 2018 yılının ikinci döneminde yaşanan döviz dalgalanmalarından dolayı bu yıl hazırlanan listenin şimdiye kadarki en merak edilen liste olduğunu söyledi.

Dünya genelinde iş dünyasının oldukça türbülanslı bir dönemden geçtiğini, birçok kişinin listede düşüş beklemesine rağmen büyük batışların gerçekleşmediğini belirtti. 119 kişiden 101’inin servetinin azalmasına ve toplamda 21,5 milyar dolarlık bir erime olmasına rağmen çok acı tabloların gerçekleşmediğini aktardı.

Aynı servete sahip kişiler, aynı sıra numarasını paylaşmak üzere listenin ilk 10 sırasında yer alan isimler ise şu şekilde gerçekleşti;

Erman Ilıcak (Rönesans Holding) – 3,8 milyar dolar, Murat Ülker (Yıldız Holding) – 3,7 milyar dolar, Hüsnü Özyeğin (Fiba Holding) ve Osman Kibar (Samumed) 2,1 milyar dolar, Ferit Şahenk (Doğuş Holding) ve Semahat Arsel (Koç Holding) 2 milyar dolar, Ahmet Çalık (Çalık Holding) 1,9 milyar dolar, Filiz Şahenk (Doğuş Holding) 1,9 milyar dolar, Rahmi Koç (Koç Holding) 1,9 milyar dolar, Melih Abdulhayoğlu (Comodo) 1,8 milyar dolar, Suat Günsel (Yakın Doğu Üniversitesi) 1,8 milyar dolar olarak açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum