Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FOMC’de 30 Yılın En Büyük Fikir Ayrılığı Yellen’in Faiz Kararını Etkiler mi?

Piyasalar yarın yapılacak ABD Merkez Bankası’nın (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak kararlara odaklanmış durumda.
FOMC’de 30 Yılın En Büyük Fikir Ayrılığı Yellen’in Faiz Kararını Etkiler mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasaların büyük bir merakla beklediği ve Kasım ayının en önemli gelişmesi olarak kabul edilen ABD Merkez Bankası’nın (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı, yarın gerçekleşecek. Toplantı öncesi ­piyasalardaki genel kanı; FED’in faiz artırımını, Aralık ayında gerçekleştireceği yılın son toplantısına ertelemesi yönünde. Ancak tüm bu görüşlerin yanı sıra, FOMC üyelerinin tutumları da FED’in faiz kararını sürpriz bir şekilde etkileyebilir. Zira ABD’de açıklanan data, ekonomistlerin beklentilerinden oldukça iyi bir performans çiziyor. Bu doğrultuda da piyasanın beklentisine paralel olarak bazı FOMC üyeleri, faiz artırımına gidilmesini destekliyorlar.

Peki, FOMC üyelerinin faiz artırımı istemesi, Yellen’i nasıl etkiler?

FOMC üyelerindeki ayrışmalar, hatırlanacağı üzere FED’in Eylül toplantısında gün yüzüne çıkmıştı. Toplantıya katılan üç FOMC üyesi, faiz artırımı istemiş ve bu yönde oy kullanmışlardı. Lakin diğer üyelerin faiz artırımını pas geçmesi yönünde oy kullanmasıyla faizler, yüzde 0.25 ile 0.50 aralığında sabit tutulmuştu. FED’in Eylül ayı toplantısının tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Başkan Janet Yellen’in göreve gelmesinin ardından, FOMC yetkililerinde yüzde 7.7 oranında görüş ayrılığı yaşanmaya başladı. Görüş ayrılıkları noktasında görülen bu oran, en son 30 yıl önce Başkan Paul Volcker döneminde yaşanmıştı.

Standish Mellon Asset Management Baş Ekonomisti Vincent Reinhart, fikir ayrılıklarının Yellen üzerindeki baskılarıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Reinhart yaptığı açıklamada; FOMC üyeleri arasında bulunan fikir ayrılıklarının her geçen gün giderek arttığını söyledi. Ayrılıkların oluşmaya başladığı ortam içerisinde FED üzerindeki baskının da arttığını belirten Reinhart, Aralık ayından bu yana ilk kez faiz artırma baskısının bu denli yükselmekte olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar