Yatırım yapmaya başla!

Fobiler İş Hayatını Nasıl Etkiler?

Fobiler İş Hayatını Nasıl Etkiler?

Hemen hepimizin bir fobisi var ve bazıları gerçekten kişinin tüm hayatını etkiliyor. Özellikle iş hayatı için kariyeri baltalayan bir moda sokuyor. Fobileri olan ve bu nedenle çalışamayan, işine veya iş görüşmesine gitmekte zorluk çeken birçok kişi var. Fobi dediğimiz zaman aklınıza ilk böcekler, sürüngenler, karanlık, kapalı alan, yükseklik, asansör ve uçak korkuları geliyor olabilir. İşte bu fobi türleri, iş hayatınızı olumsuz etkiliyor ve sizi bazı zamanlarda oldukça zorda bırakıyor.

Fobi, canlı veya nesnelere karşı hissedilen büyük korku olarak tanımlanıyor ve ortaya çıkışının iki şekli olduğundan bahsediliyor. Birinci neden, korkuya sebep olan gerçek bir nedenin var olması; ama kişinin bunu çok fazla büyütmesi. İkinci şekil ise kurgusal yaratılmış bir alan ve gerçekte tehlike yaratmayacak olsa bile bir durumdan aşırı korku. Bu iki şekilde oluşan fobiler, hayatımızda karşılaştığımız birçok normal şey karşısında aşırı bir korku yaşamamıza neden oluyor. Korktuğumuz şeyden saklanma, kaçma gibi davranışları tetikliyor ve bu nedenle kariyerinizi mahvediyor.

Uzmanlar fobisi olan kişilerin korkusuyla karşılaştığı zaman; huzursuz, çaresiz ve gergin hissettiğinden bahsediyor. Nefes alışverişi bozuluyor ve hızlı hareketler gözleniyor. Bunlar dışında ağız kuruluğu, boğaz yanması, ayakta duramama, çarpıntı ve terleme gibi reaksiyonlar da ortaya çıkıyor. Bu durumlar ise iş hayatınızı mahvediyor. Bir iş görüşmesi için asansöre binmesi gereken kişinin, görüşmede sergilediği davranışlar işe alım sürecini olumsuz etkiliyor. Gergin ve sinirli cevaplar verildiği, duymada zorluk yaşandığı görülüyor. Sakinleştiğinde ise o anki durumu nedeniyle utanç duyuyor.

Fobilerin temelinde ölüm korkusu olduğu ise birçok uzman tarafından dile getiriliyor. Asansör korkusu, kapalı alan fobisi, uçak gibi korkularla baş etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Eğer bu korkuların sizi daha fazla ele geçirmesine izin verirseniz de yalnızca iş değil, tüm hayatınız olumsuz etkilenmiş oluyor. Fobilerin iş hayatına etkileri ile ilgili birkaç örneğe yer vermek istiyoruz:

Plazalar ve Kapalı Alan Korkusu

Plazalar ve Kapalı Alan KorkusuPlaza dendiği zaman hepimizin aklında, yüksek binalar canlanır. Merdiven kullanmanın imkansız olduğu, camları açılmayan, otomatik kapılarla kapanan yerlerdir. Kısaca kapalı alan fobisi olan kişiler için oldukça zor yerlerdir. Kendilerini kapana kısılmış hisseden kişiler, herhangi bir şey olursa dışarı çıkamam hissiyle zor zamanlar geçiyor. Bırakın işe odaklanmayı, hiçbir şey yapamıyorlar. Akıllarında sürekli bir kurgu var ve dışarı çıkamama düşünceleri ile geriliyorlar. Verdikleri cevaplar gergin, sinirli ve kontrolsüzce oluyor. Uzun süren toplantılar, lavaboya gitmek, odadan bir şeyler getirmek gibi mazeretlerle bölünürler. Genellikle ofiste cama veya kapıya yakın masalarda oturmayı tercih ederler. Kapalı alan korkusu olan kişiler yalnızca çalışma yerlerinde değil, sıkışık servis ve otobüslerde de bu korkularını yaşıyorlar.

İş Seyahatleri ve Uçak Korkusu

İş Seyahatleri ve Uçak KorkusuBelki de en yaygın fobilerden birisidir uçak korkusu. İş hayatınızı olumsuz etkileyen fobiler arasında başı çekiyor. Uçmaktan korkan çalışanlar, mümkün oldukça diğer ulaşım araçlarını tercih ediyorlar. Ama bu durum fazladan harcanan zaman ve gereklilikler nedeniyle zorunlu hale geliyor. Uçuş sırasına alkol veya sakinleştirici ilaçlarla korkularıyla baş etmeyi tercih ediyorlar. Uçuş fobisini yenmek için eğitim alanlar bile bulunuyor. Daha önceden uçmaktan korkmayan, ama bir seferinde türbülans nedeniyle fobisinin oluştuğunu söyleyen kişiler bulunuyor.

İşi nedeniyle sürekli uçağa binmek zorunda kalan kişiler, bu konuda eğitim alıyorlar ve simülatörler sayesinde fobilerini yenmeye çalışıyorlar. Bir miktar faydası olsa bile bir türbülansa girilmesiyle birlikte fobisi yeniden nüksedenler bulunuyor. Elbette bunu baskılamanın yolunu öğrenenler de yok değil.

İş Merkezleri ve Asansör Korkusu

İş Merkezleri ve Asansör KorkusuÇok katlı iş merkezlerinde çalışan kişileri de en çok asansör korkusu mahvediyor. Ofisine çıkmak için merdivenleri tercih edenler fazla, ama 10 ve daha fazla kat merdiven çıkan bir kişi bunun yorgunluğuyla verimli olamaz. Hele bir de katlar arasında gidip gelme işi de eklenince durum daha da çığırından çıkıyor. Sürekli bir gerginlik hali, huzursuzluk yaşanıyor.

Mevcut çalışanlar dışında iş görüşmesine gelecek olan kişiler için de bu fobi son derece zarar veriyor. İş görüşmesine gidebilmek için asansör kullanmak zorunda kalan kişiler; telaşlı, tedirgin ve gergin bir moda girerek görüşmenin kötü geçmesine neden olabiliyor. Hatta asansör korkusu olan kişilerin, iş görüşmesine gidip asansörü gördükten sonra geri döndükleri vakalarla da karşılaşılmıştır.

Asansör korkusuyla baş etmek isteyen kişiler, kendilerini psikolojik olarak rahat hissetmek için yanında birisinin refakat etmesini istiyor. Güvenlik ve danışmadan bu konuda yardım isteyebileceğinize dikkat çekiliyor. Bazı kişilerin ise asansöre güvendiği insanlarla binmeyi tercih ettiği, asansörde şakalaşan kişilerle asla binmeyeceklerini söylüyorlar.

Yöneticilik ve Yaşlanma Korkusu

Yöneticilik ve Yaşlanma KorkusuYaşlılık, herkeste farklı derecede olsa bile genel bir korkudur. Yaşlanmaya karşı duyulan korku da odaklanmanızı zorlaştırıyor ve bu nedenle işe kendinizi vermede zorluk çekiyorsunuz. Bu durum, kişinin yaşının ilerlemesine bağlı olarak azalan enerji, kemikleşen fikirler olarak kendini ortaya çıkarıyor. Genellikle orta ve üst düzey yöneticilerde bu durumun yaşandığı biliniyor. Teknolojiyi kullanmaktan uzak duran birçok yöneticinin varlığından bahsediliyor. Yaşla birlikte gelişen teknolojinin yakalanamayacak olması korkusu nedeniyle yöneticiler kariyerini gün geçtikçe kötü etkilemiş oluyor.

Özellikle teknolojiyi kullanmayı reddeden kişiler de bu sorun daha fazla büyüyor. Yerlerinin gençlere verilecek olduğunu düşünmeleri nedeniyle de performansları etkileniyor ve işe odaklanma sorunu yaşıyorlar. Kendilerini yaşlı ve işe yaramaz hissetmeye başlarlar.

Sunum Korkusu

Sunum KorkusuHemen her çalışanın korkulu rüyalarından birisi de sunum yapmaktır. Sosyal fobi olarak adlandırılacak bu korku, utanç verici bir duruma düşmekten ve eleştirilmekten korkmakla alakalı. Karşısındaki insanla konuşamamak, göz göze gelememek, boğaz kuruluğu yaşamak, ellerin titremesi, kızarmak gibi reaksiyonlarla sonuçlanıyor. Böyle bir durumda da etkili bir sunum yapmak imkansızlaşıyor. Eleştiri alma korkusu temeline dayalı olan bu fobi, eleştiriler ardı ardına geldiğinde daha da sıkıntılı sonuçlara neden oluyor.

Sonuç

SonuçKapalı alan, yüksek binalar, asansör kullanmak, uçağa binmek gibi sizi iş hayatında engelleyen fobilerinizden kurtulmak için eğitimlere katılabilirsiniz. Bu durumun farkına varıp, kendinizi kontrol etmeye çalışmalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için profesyonel destek alabilir ve çevrenizdeki insanları bilgilendirebilirsiniz. Arkadaşlarınızın ve yöneticinizin bu durumdan haberdar olması, yaşadığınız sorunlar karşısında bir çözüm bulmayı sağlayabilir. Korkularınızı aşmanız konusunda da yardımcı olacağını bilmelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum