Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Flaş Karar! İngiltere Maliye Bakanı Görevden Alındı

İngiliz basını tarafından yapılan açıklamada İngiltere Maliye Bakanı’nın görevden alındığı duyuruldu. Gerekçe ne? İşte detaylar;
Flaş Karar! İngiltere Maliye Bakanı Görevden Alındı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiliz basını, İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in görevden alındığını duyurdu. İngiltere ekonomisinde yaşanan çalkantılar ve alınan kararların piyasalar tarafından hoş karşılanmaması, Kwarteng’in görevden alınmasında etkili oldu.

Kwartengin, 23 Eylül’de bütçe sunumunda 45 milyar sterlinlik vergi indirimine gidileceğini söylemişti. Bu doğrultuda oluşacak açığın borçlanarak finanse edileceğini belirtmişti.

Açıklanan kararlar piyasalar tarafından olumsuz karşılanmıştı. Sunumdan önce 1,13 seviyesinde olan sterlin/dolar, açıklamanın hemen sonrasında 1.0350 ile tarihi dibi görmüştü.

IMF’den Uygulamaya Eleştiri

Uluslararası Para Fonu (IMF)’den vergi indirimi paketine eleştiri gecikmedi. IMF tarafından yapılan açıklamada “İngiltere dahil birçok ülkede enflasyon baskını göz önüne alındığında büyük ve hedefe yönelik mali paketlerin önerilmediği söylenmişti.

Maliye politikasının para politikasına zıt amaçlarla işlememesi gerektiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İngiltere’nin kredi notunu “AA-“ olarak belirleyip kredi notunu ise durağandan negatife çevirdi.

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, İngiltere ekonomisi hakkında endişeli olduğunu belirtti ve Kwarteng’in vergi indirimi uygulamasına yönelik “İngiltere’yi felakete götürebilir.” dedi.

Küresel krizlerin ve ekonomik büyümelerin durma noktasına gelmesi, enflasyon verileri, enerji krizleri ve yaşam maliyetlerinin artması dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan İngiltere’yi zor durumda bırakmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın