Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FKB Raporu Yayımlandı! Enflasyon Beklentisi Ne Oldu?

TÜİK'in yılın son enflasyon verisini açıklaması beklenirken, FKB Ekonomik Görünüm Endeksi Aralık ayı raporu açıklandı. Enflasyon beklentisi yayımlandı.
FKB Raporu Yayımlandı! Enflasyon Beklentisi Ne Oldu?
HABER GİRİŞ

Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB), İstanbul Üniversitesi iş birliğinde geliştirdiği FKB Ekonomik Görünüm Endeksi (FKB-EGE) Aralık ayı raporu yayımlandı. TÜİK tarafından 3 Ocak Çarşamba günü açıklanması beklenen enflasyon verilerine yönelik tahmin geldi.

Söz konusu rapor ‘Merkezi Fatura Kaydı Sistemi’ ile ‘Finansal Kiralama Sözleşme Tescil Sistemi’nden elde edilen veriler, ‘Finansman Sektörü’ işlem hacmi bilgileri ve Birlik üyesi şirketlerin katılımıyla gerçekleştirilen beklenti anketinden yararlanılarak oluşturuluyor. İstanbul Üniversitesi’nin akademisyenleri katılım sağlıyor.

Bu kapsamda rapora göre Aralık ayı enflasyon beklentisi ortalama yüzde 3,63 olarak kayda geçti.

Katılımcıların enflasyon beklentisi 2023 yıl sonu için yüzde 65,99, 2024 yıl sonu için yüzde 44,04 olarak kayda geçti.

Söz konusu rapor, Kasım ayı bülteni ile karşılaştırıldığında enflasyon oranı beklentilerinde azalış eğilimi görüldü.

GCM Yatırım Banner

2024 GSYH Büyüme Beklentisi Yüzde 3,67 Oldu

Bunun yanında gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) büyüme beklentisi 2023 yılı için yüzde 4,13, 2024 yılı için yüzde 3,67 oldu.

Rapora yönelik değerlendirmede bulunan Araştırma ekibinden İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Şeker, FKB Ekonomik Görünüm Endeksi’nde artışın gözlendiğini söyledi.

Şeker, söz konusu bu artışın özellikle faktoring ve finansman sektöründen kaynaklandığını belirtti.

Sektör temsilcilerinin makroekonomik göstergelere ilişkin beklentilerinin Orta Vadeli Program (OVP) hedefleri ile Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminleri arasında seyrettiğini söyledi.

TÜİK, Kasım ayında enflasyonun yıllık bazda yüzde 61,98, aylık bazda yüzde 3,28 arttığını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.