Yatırım yapmaya başla!

Fiziki Talep Altını Ne Kadar Yükseltir?

Fiziki Talep Altını Ne Kadar Yükseltir?

Son 1 yılın en güçlü düşüşünün, Çin’in Yeni Yıl Tatili öncesi fiziki alımları artırdığı spekülasyonu ile altın değer kazandı. Dünyanın en büyük altın alıcısı konumunda olan Çin’de, tüketiciler geleneksel olarak gelecek hafta başlayacak olan Yeni Yıl Tatili öncesinde altın alımı yapıyor. Alımların etkisiyle geçen hafta Şanghay Altın Borsası’nda işlem hacmi, son bir ayın en yüksek seviyesindeydi. Altın fiyatlarına bağlı olarak şekillenen gümüş fiyatları ise bugün % 2,1 oranında değer kazandı.

Altın destekli borsa yatırım fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, 6 Şubat tarihinde, geçen yılın Ekim ayından bu yana görülen en yüksek seviyesini gördü. 2015 yılının ilk ayında ise Avrupa ve Çin’de teşviklerin artırılması, Yunanistan’ın kemer sıkma tedbirlerine son vereceğini kaydetmesi sonrasında güvenli liman özelliğiyle alımlar desteklenmişti. Bu alımlar ile birlikte altın varlıkları, 2009 yılından bu yana görülen en düşük seviyeden yukarı hareket etmişti. 6 Şubat tarihinde ise ABD tarım dışı istihdam rakamlarının Ocak ayında beklenenden fazla gelmesi ile % 2,4 oranında düşüş gösterdi.

Uzmanlar, altına olan fiziki talebin artması ve tepki alımları ile altın fiyatlarının bir miktar daha yükseleceğine işaret ediyor. Spot altın fiyatları % 0,7 oranında yükselişle 1,243.04 dolara yükseldi. Ardından 1,241.83 dolar seviyesinde seyrini korudu. Nisan vadeli altın kontratları ise New York Comex piyasasında % 0,6 oranında yükselişle 1,241.70 dolar seviyesine ulaştı. Vadeli kontratlarda işlem hacmi ise son 100 günün ortalamasının % 25 altında seyretti.

Altın fiyatları aynı zamanda Yunanistan’ın kurtarma paketini reddetmesi ve Ukrayna’da artan gerginlikle birlikte güvenli liman özelliği nedeniyle alımlardan destek buldu. Cuma günü ABD’de açıklanan istihdam verisi sonrasında Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras hükümetinin ülkenin kurtarma paketini reddettiğini bir kere daha vurgulaması ve Ukrayna sorununun daha da kötüleşebileceğine dair endişelerin artmasıyla birlikte değer kazandı.

Sidney’de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox konu ile ilgili olarak, “Ukrayna kötüleşecek gibi görünüyor ve her iki tarafın da tehditlerini artırması ile birlikte muhtemelen güvenli liman alımlarından kaynaklanan bir hareket olacak” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum