Yatırım yapmaya başla!

Fiyat Artışları Kapsamında 77 Bin 386 Ürün Denetlendi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dolar kurundaki dalgalanmayı fırsat bilerek haksız fiyat artışı yaptığı düşünülen 5.300 firma ve 77.386 ürün üzerinde denetleme yapıldığını söyledi.
Fiyat Artışları Kapsamında 77 Bin 386 Ürün Denetlendi

ABD ile yaşanan rahip Brunson krizinin etkisiyle, döviz kurlarında Ağustos ayında tarihi zirveler görülmüştü. Bunu fırsat bilen birçok firma dövizle alışveriş yapmamasına rağmen, ürünlerine aşırı zam uyguladı. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetten sert bir dille eleştirilen ve bu durumu fırsat bilenlere izin verilmemesi gerektiği söylenirken, Ticaret Bakanlığı haksız fiyat artışı yapan 114 firmadan savunma istedi.

Ankara Ticaret Odası Meclis Toplantısı’nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fiyat artışları kapsamında bugüne kadar 5.300 firmada, 77.386 ürünün denetiminin yapıldığını söyledi. Bunun yanında sektör odaklı sıkıntıları kaydettiklerini, bunlar üzerinde çalışma yapacaklarını ve KDV iadeleriyle ilgili olarak da bir çalışma talep ettiklerini dile getirdi.

Ticaret Bakanı Pekcan, denetimi yapılan ürünler arasında 337 firmanın, 6 bin 358 ürününde hatalı fiyat artışı tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlık olarak ticaret erbabına sorun yaratmayacak ve itibarını zedelemeyecek şekilde denetimleri sürdürdüklerini söyleyen Pekcan, zabıtalarla ilgili olarak ticaret il müdürlüklerine, verilen görevi kimseyi kırmadan, incitmeden ve rencide etmeden yapmaları yönünde talimat verdiklerini belirtti.

Şu ana kadar 5 bin 300 firma ve 77 bin 386 ürünün denetlendiğini bildiren Pekcan, 37 firmanın 6 bin 358 ürününde hatalı fiyat artışı saptandığını, bin 581 ürünün etiketinde ise yanlış uygulamalar, gramajlarda oynamalar fark ettiklerini dile getirdi.

Fiyat etiketlerinde fahiş zam uygulandığı düşünülen, 46 bin 13 başvuru alındığını söyledi.

Alo 175 hattına gelen bu ihbarlar doğrultusunda da çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ruhsar Pekcan, bu amaçla 15 kişilik olan kadronun 30’a çıkarıldığını, şikayetlerin merkez ve ticaret il müdürlüklerine giderek, anında tedbir alınacağını sözlerine ekledi.

Ticaret Bakanı Pekcan, toplantıda kendisine yöneltilen soruları cevaplandırırken son dönemde artış gösteren konkordato başvurularına da değindi. Konkordatoyla ilgili inceleme başlattıklarını söyleyerek; “Tasfiyeyle ilgili kanun taslağı bildiğim kadarıyla hazır, en kısa zamanda çıkacak. Fiyat farklarıyla ilgili çalışma devam ediyor. Kısa çalışma ödeneğiyle ilgili çalışma hazırlandı, bugünlerde çıkacak.” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum