Yatırım yapmaya başla!

Mars Sportif/Uçanlar: “Fitness Pazarı Gittikçe Büyüyen Bir Ekonomiye Dönüştü”

Mars Sportif'in CEO'su Bahar Uçanlar, fitness pazarının özellikle son 1 yıl içinde önemli bir büyüme kaydettiğini belirtirken, sektöre ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Mars Sportif/Uçanlar: “Fitness Pazarı Gittikçe Büyüyen Bir Ekonomiye Dönüştü”

Spor sektöründe ilk akla gelen güçlü markalardan MAC ve MACfit’in sahibi olan Mars Sportif’in CEO’su Bahar Uçanlar, fitness pazarının zaman içinde kaydettiği büyümeye yönelik bazı açıklamalar yaptı. Sağlıklı bir yaşamın temel şartlarından olan sporun popülerliği giderek artarken, sektör pazarının da giderek büyüdüğünü bildiren Uçanlar, görüşlerini paylaştı.

Geçtiğimiz yıl düzenli olarak salona gidip spor yapanların sayısının 1 milyon 960 bin seviyesinde olduğunu söyleyen Uçanlar, bu rakamın 2019’da 2 milyon 100 bin kişiye çıktığını açıkladı. Bununla birlikte fitness pazarının Türkiye’de son 1 yıl içinde yaklaşık 200 milyon Euro büyüdüğünü, böylelikle 823 milyon Euro’luk bir ekonomi haline geldiğini belirtti.

Dünya genelinde büyüme kaydeden fitness pazarı, Avrupa’da da 27,2 milyar Euro’luk bir büyüklüğe ulaştı. Bunda özellikle Rusya’nın payı fazla.

Fitness Pazarı Dünya Genelinde Büyüme KaydediyorEn hızlı büyüyen sektörlerden biri olan spor, özellikle son 1 yıl içinde kaydettiği büyümeyle birlikte her geçen gün gelişiyor. Açıklamalarını sürdüren Uçanlar, fitness pazarının en hızlı büyüdüğü yerler olarak Türkiye ve Rusya’yı örnek gösterdi.

Özellikle Y kuşağı ile birlikte spor yapan gençlerin sayısında artış olduğuna vurgu yapan Uçanlar, Türkiye’de adeta bir yaşam tarzı haline gelen sporun 27,2 milyar büyüklüğü yakalamış olan Avrupa ülkelerinden oldukça geri kaldığını dile getirdi.

Spor salonlarının en bilinen yüzlerinden Mars Sportif, Türkiye’deki pazarın %6’sına, üyelerin de %11’lik kısmına sahip olan güçlü firmalardan biri olarak biliniyor.

Mars Sportif Güçlü Firmalardan BiriFirmanın CEO’su Uçanlar, Türkiye’de yaklaşık 200 bin kişinin kulüplerinde sportif faaliyetler gerçekleştirdiğini duyurdu. Söz konusu firma Türkiye genelinde 13 farklı şehirde 12 MAC ve 79 MACFit adı altında faaliyetlerine devam ediyor ve çok sayıda üyeye spor yapma imkanı sağlıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de yaşayanların yalnızca %3,5’inin düzenli olarak spor yaptığını açıklayan Uçanlar, daha fazla bireyin spor yapmaya teşvik edilmesi için çabalayacaklarını söyledi. Bu noktada yine bakanlık tarafından yapılan ve “Sağlıklı Beslenelim, Kalbimizi Koruyalım (SBKK)” başlığını taşıyan analize değinen Uçanlar, bunun sonucuna göre bireylerin %20’sinin hareketsiz bir yaşam sürdüğünün ortaya çıktığını anımsattı.

Konuşması sırasında fitness’ın sağlığa faydalarının yanı sıra büyük oranda bir istihdam olanağı yarattığını vurgulayan Uçanlar, sektörün kaydettiği hızlı büyüme ile her gün daha çok insana iş imkanı sağladığını dile getirdi.

Yalnızca Mars Sportif bünyesinde 2500’ü aşkın personelin çalıştığını, her yeni açılan kulüple birlikte 25 yeni ekip arkadaşı edindiklerini belirtti. Öte yandan sağlıklı yaşam ve spor sektörü, ekonomik durgunluğa rağmen büyüme hızını kolay kolay düşürmeyen nadir alanlardan biri konumunda bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum