Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch’ten Türk Bankacılık Sektörüne Uyarı: Riskler Artıyor!

Fitch, Türk bankacılık sektörünü kapsayan raporunu paylaştı. Raporda riskler ve istikrarsızlığı etkileyen faktörlere yer verildi. İşte detaylar;
Fitch’ten Türk Bankacılık Sektörüne Uyarı: Riskler Artıyor!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bugün yayımladığı raporda, Türk bankacılık sektörüyle ilgili değerlendirmeleri paylaştı. Türk bankalarının refinansman risklerinin makroekonomik dengesizliklerin artmasıyla yükseldiğini belirten Fitch, Türkiye’nin alışılmışın dışında kalan politikası ve artan piyasa oynaklığından dolayı mevduat istikrarsızlığı potansiyelinin arttığını paylaştı.

Bankacılık sektörünün kısa vadeli döviz cinsinden borçlanmalarının yüksek seviyede seyrettiğini aktaran raporda, piyasadaki olumsuzlukların ardından likiditenin hızla baskı altına girebilme ihtimalinin olduğu kaydedildi. Fitch, bunun da hükümetin piyasaya müdahale riskini artıracağı uyarısında bulundu.

Kuruluş, Türk bankalarının bir problem senaryosunda bu likiditeyi kullanma kabiliyetinin belirsiz olduğunu ifade etti. Piyasalarda volatilitenin arttığı söz konusu süreçte Türkiye’nin eurobondlarının likiditesinin ciddi ölçüde düşebileceği konusunda uyardı.

Bankaların dış borcunun ilk altı ay sonunda 125 milyar dolara düştüğünü, ancak kısa vadeli borcun 83 milyar dolar seviyesi ile oldukça yüksek kalmaya devam ettiğini kaydetti.

Fitch’in tahminine göre 2023’te sektörün dış borcu düşmeye devam edecek ve kısa vadeye doğru kayış olacak. Buna gerekçe olarak ise riskten kaçınma eğilimi ileri sürülüyor.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu