Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’ten Türk Bankacılık Sektörüne Uyarı: Riskler Artıyor!

Fitch, Türk bankacılık sektörünü kapsayan raporunu paylaştı. Raporda riskler ve istikrarsızlığı etkileyen faktörlere yer verildi. İşte detaylar;
Fitch’ten Türk Bankacılık Sektörüne Uyarı: Riskler Artıyor!
HABER GİRİŞ

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bugün yayımladığı raporda, Türk bankacılık sektörüyle ilgili değerlendirmeleri paylaştı. Türk bankalarının refinansman risklerinin makroekonomik dengesizliklerin artmasıyla yükseldiğini belirten Fitch, Türkiye’nin alışılmışın dışında kalan politikası ve artan piyasa oynaklığından dolayı mevduat istikrarsızlığı potansiyelinin arttığını paylaştı.

Bankacılık sektörünün kısa vadeli döviz cinsinden borçlanmalarının yüksek seviyede seyrettiğini aktaran raporda, piyasadaki olumsuzlukların ardından likiditenin hızla baskı altına girebilme ihtimalinin olduğu kaydedildi. Fitch, bunun da hükümetin piyasaya müdahale riskini artıracağı uyarısında bulundu.

Kuruluş, Türk bankalarının bir problem senaryosunda bu likiditeyi kullanma kabiliyetinin belirsiz olduğunu ifade etti. Piyasalarda volatilitenin arttığı söz konusu süreçte Türkiye’nin eurobondlarının likiditesinin ciddi ölçüde düşebileceği konusunda uyardı.

Bankaların dış borcunun ilk altı ay sonunda 125 milyar dolara düştüğünü, ancak kısa vadeli borcun 83 milyar dolar seviyesi ile oldukça yüksek kalmaya devam ettiğini kaydetti.

Fitch’in tahminine göre 2023’te sektörün dış borcu düşmeye devam edecek ve kısa vadeye doğru kayış olacak. Buna gerekçe olarak ise riskten kaçınma eğilimi ileri sürülüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın