Paylaşım
in G+

Fitch, Üç Ülkenin Kredi Notunu Açıkladı


 

Fitch Ratings; İsveç, Tunus ve Azerbaycan'ın kredi notunu bugün kamuoyuna açıkladı. Piyasaların dikkatle takip ettiği açıklama ve merak edilenler haberimizde;

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu işlem haftasında piyasaların dikkatle takip ettiği gelişmeye açıklık getirdi. Piyasalar Fitch’in; İsveç, Tunus ve Azerbaycan’ın kredi görünümleriyle ilgili hangi yönde güncelleme yapacağını merakla bekliyordu. Fitch, üç ülkenin kredi notlarıyla ilgili açıklamayı bugün yaptı. Merakla beklenen açıklamadan öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

İsveç’in bu yıl yüzde üç büyümesi bekleniyor

İsveç’le ilgili olarak Fitch yaptığı açıklamada, İsveç’in yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun “AAA” seviyesinde korunduğu belirtilirken, görünümün durağan olduğu vurgulandı. Ayrıca İsveç’in kişi başına düşen gelirinin oldukça yüksek olduğu ve güçlü idari göstergelerle mantıklı adımların atıldığı dile getirildi. 2015 yılında İsveç ekonomisinin yüzde dört büyüdüğü belirtilirken, bu yıl yüzde 3 oranında büyüyeceği işaret edildi. Gelecek sene yüzde 2,5 oranında büyümenin beklendiği vurgulanırken, 2018 yılında ise yüzde 2,4 oranında büyümenin gerçekleşeceği ifade edildi.

Tunus’un görünümü “negatif”

Tunusla ilgili olarak yapılan açıklamada Fitch; yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunu “BB-” seviyesinde sabit tutarken, görünümün ise “negatif” olduğu dile getirildi. Ülkenin kamu ve dış borçlarının giderek arttığı ve ekonomik büyümenin zayıflamaya başladığı vurgulandı. Tunus’un bu yıl yüzde 1,2 oranında büyüyeceği belirtilirken, 2018 yılında büyümenin yüzde 2,3 seviyesine yükseleceği işaret edildi. Son olarak ise güçlü uluslararası desteğin Tunus’a, döviz likiditesi sağladığı ifade edildi.

Fitch, Azerbaycan’la ilgili olarak yaptığı açıklamada; yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun “BB+” seviyesinde korunduğu belirtilirken, görünümünün ise “negatif” olduğu işaret edildi. Azerbaycan ekonomisinin petrol gelirlerine bağımlı olduğu belirtilirken, düşük petrol fiyatlarının ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilediği ifade edildi.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı