Yatırım yapmaya başla!

Fitch, Üç Ülkenin Kredi Notunu Açıkladı

Fitch, Üç Ülkenin Kredi Notunu Açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu işlem haftasında piyasaların dikkatle takip ettiği gelişmeye açıklık getirdi. Piyasalar Fitch’in; İsveç, Tunus ve Azerbaycan’ın kredi görünümleriyle ilgili hangi yönde güncelleme yapacağını merakla bekliyordu. Fitch, üç ülkenin kredi notlarıyla ilgili açıklamayı bugün yaptı. Merakla beklenen açıklamadan öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

İsveç’in bu yıl yüzde üç büyümesi bekleniyor

İsveç’le ilgili olarak Fitch yaptığı açıklamada, İsveç’in yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun “AAA” seviyesinde korunduğu belirtilirken, görünümün durağan olduğu vurgulandı. Ayrıca İsveç’in kişi başına düşen gelirinin oldukça yüksek olduğu ve güçlü idari göstergelerle mantıklı adımların atıldığı dile getirildi. 2015 yılında İsveç ekonomisinin yüzde dört büyüdüğü belirtilirken, bu yıl yüzde 3 oranında büyüyeceği işaret edildi. Gelecek sene yüzde 2,5 oranında büyümenin beklendiği vurgulanırken, 2018 yılında ise yüzde 2,4 oranında büyümenin gerçekleşeceği ifade edildi.

Tunus’un görünümü “negatif”

Tunusla ilgili olarak yapılan açıklamada Fitch; yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunu “BB-” seviyesinde sabit tutarken, görünümün ise “negatif” olduğu dile getirildi. Ülkenin kamu ve dış borçlarının giderek arttığı ve ekonomik büyümenin zayıflamaya başladığı vurgulandı. Tunus’un bu yıl yüzde 1,2 oranında büyüyeceği belirtilirken, 2018 yılında büyümenin yüzde 2,3 seviyesine yükseleceği işaret edildi. Son olarak ise güçlü uluslararası desteğin Tunus’a, döviz likiditesi sağladığı ifade edildi.

Fitch, Azerbaycan’la ilgili olarak yaptığı açıklamada; yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun “BB+” seviyesinde korunduğu belirtilirken, görünümünün ise “negatif” olduğu işaret edildi. Azerbaycan ekonomisinin petrol gelirlerine bağımlı olduğu belirtilirken, düşük petrol fiyatlarının ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilediği ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum