Yatırım yapmaya başla!

Fitch Türkiye’nin Notunu Düşürdü, Türk Lirası Kısa Süreli Tepki Verdi

Merakla beklenen kredi notu açıklaması Fitch'ten dün gece geldi. Dolar kuru karara ilk tepki olarak yükseldikten sonra geriledi. İşte detaylar;
Fitch Türkiye’nin Notunu Düşürdü, Türk Lirası Kısa Süreli Tepki Verdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten merakla beklenen not açıklaması geldi. Dolar kuru kısa süreli bir tepki verirken, 4,83 lirada seviyelerindeki seyrini koruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi dönüşünde uçakta yaptığı değerlendirmeler de bu noktada iyi bir etken olarak değerlendiriliyor.

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye düşürdü ve görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi.

Fitch Türkiye'nin Kredi Notunu ve Görünümünü Düşürdü

Yapılan açıklamaya göre Fitch bu kararı alırken, “Türkiye yönetimi seçim sonrası ekonomi politikaları gündeminin, enflasyon ve mali politikaların, yapısal reformlara bakış açısının ve merkez bankası bağımsızlığının” tartışıldığını belirtti.

Fitch’e göre enflasyonda istikrarlı düşüş; kredibilite, para politikasında bağımsızlık ve ekonomik büyümede azalmaya tolerans gibi konulara bağlı.

Fitch Enflasyon Düşürme Yorumu

Kuruluşun yaptığı yazılı açıklamalardan alınan bilgilere göre; Türkiye henüz enflasyonu düşürmeye dair bir girişimde bulunmuyor. Açıklamasında, “buna dair beklentiler ve ekonomide yapısal reformlar belirsizliğini koruyor,” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda Türkiye’nin büyük dış finansman ihtiyacının da ülkeyi şoklara karşı hassaslaştırdığını söyledi.

Dolar kuru ise Fitch’in kararına artı yönde karşılık verirken, yüksek seviyelerde kalıcılık sağlamadan geriledi.

Dolar Kuru Fitch Sonrası Önce Yükseldi Sonra Düştü

Dolar kuru dün 4,85 liradan güne başladıktan sonra önce düşüş kaydetti ve 4,82 liraya kadar geriledi. Ardından öğleden sonraki işlemlerde 4,87 lira ve üzerini test etti. Hızlı düşüş ve yükseliş hareketi sergileyen kur, 4,8610 liradan haftalık kapanışı gerçekleştirdi. Gece 22:00 sularında gelen karar sonrasında 4,88 lira seviyesine dokunduktan sonra gece yarısı 4,85 liraya geriledi.

Dolar Kurundaki Değişimleri Takip Etmek için Tıklayınız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise NATO Liderler Zirvesi dönüşünde kur baskısıyla ilgili soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı NATO Dönüşü Konuştu

“Kur baskısından ne zaman kurtulacağız” sorusuna cevap veren Erdoğan, bunun yalnızca Türkiye için bir sorun olmadığını ifade ederek sözlerine başladı. Cumhurbaşkanı, “kur baskısı sadece Türkiye için değil, her yer için geçerli. Kur baskısı denen olayı frenleyebilecek olan en iyi araçlardan biri, uluslararası platformda milli paralarla ticaret yapmaktır,” dedi.

Erdoğan, milli paralarla ticaret konusunda Rusya ve İran ile girişimler olduğunu, Çin ile de konuşulduğuna dikkat çekti.

Milli Paralarla Ticaret

Yeni bakanlıklardan olan Ticaret Bakanlığı’nın yeni ekonomi rotasında Türk lirasının dış ticarette kullanımı üzerine çalışmalar yapacağını dün öğrenmiştik. Cumhurbaşkanı Erdoğan Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının bu konuda önemli çalışmaları olacağını yeniden hatırlattı. “Alışverişi milli paralarla yaptığımız ortanda kur baskısı da azalacaktır,” diyen Cumhurbaşkanı, bu baskıdan tamamen kurtulmanın mümkün olmadığını da ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum