Yatırım yapmaya başla!

Fitch Türkiye’yi ABD Para Politikasında Hızlı Sıkılaştırma İhtimaline Karşı Uyardı!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD'nin para politikasını öngörülenden daha hızlı sıkılaştırması halinde Türk şirketlerini bekleyen olumsuz durumlara karşı uyarıda bulundu.
Fitch Türkiye’yi ABD Para Politikasında Hızlı Sıkılaştırma İhtimaline Karşı Uyardı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’yi yeni bir kırılganlık ihtimaline karşı uyardı. Kurum tarafından dün yayınlanan raporda, ABD’nin para politikasını beklenenden daha hızlı sıkılaştırması halinde, Türk şirket ve kuruluşlarının TL’deki değer kaybı ve artan borçlanma maliyetleri kanalıyla, kredi profillerinde yeni kırılganlıklarla karşılaşabileceğini bildirdi.

“Nicel Gevşemeden Nicel Sıkılaşmaya Stres Senaryosu: Türkiye” raporunda, önemli değerlendirmelerde bulunuldu.

ABD para politikasında öngörülenden daha hızlı sıkılaşmanın olmadığı fakat aksi bir durumda Türkiye’deki şirket ve kuruluşların hassasiyet taşıdığı belirtildi. Ek olarak TL’deki değer kaybı, artan borçlanma gibi faktörlerle ekonomik büyümede yavaşlama görülebileceği bildirildi.

Şirketlerin kredi notlarına en büyük tehdidi hedge edilmemiş veya eşdeğerde döviz gelirle gösterilmemiş döviz cinsi borçlanmanın oluşturduğu, bu durumun ise Türkiye’deki şirketlerde oldukça yaygın olduğu ifade edildi.

Doların sürekli değer kazandığı bir ortamda, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde değer kayıplarının artacağı söylendi.

Ek olarak portföy akımlarının gelişmekte olan ülkelerden çıkmasını beraberinde getireceği ve borçlanma maliyetlerinin artacağı bildirildi. Söz konusu senaryoda; ABD ücret artışlarının daha belirgin bir şekilde artarak FED’in faizleri %4,5’a çıkarmasına, ABD hazine tahvil faizlerinin 2019 yılı sonunda %5’e yükselmesine yol açabileceği belirtildi.

Böylesi bir durumun gerçekleşmesi halinde ise liranın sert şekilde değer kaybedeceği, doların yıl sonunda 5,5, 2019 yılı sonunda 6 lira düzeyine çıkabileceği bildirildi.

Stres senaryosunda perakende ve tüketici ürünleri şirketlerinin en kırılgan olduğu ortaya çıktı.

Raporda yer alan bir başka değerlendirme ise kredi notlarına TL’deki değer kaybının etkisinin, her bankanın aktif ve pasifleri arasındaki dengeye göre belirleneceği, Türk lirasının %70 dolar, %30 Euro sepeti karşısındaki %10’luk değer kaybının Nisan ayı sonundaki toplam sermaye rasyosunu %40 baz puan düşürmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum