Yatırım yapmaya başla!

Fitch Türkiye için Büyüme Kararı Verdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için 2017 büyüme tahminlerini yukarı yönlü rezive ederek %4,7 olarak açıkladı. Küresel büyümenin de iyiye işaret edildiği raporun detayları şöyle...
Fitch Türkiye için Büyüme Kararı Verdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Haziran ayı Küresel Ekonomik Görünüm raporunu yayınladı. Küresel ekonominin genel olarak büyümesi tahmin edilirken, önümüzdeki yıllarda da artacağı bildirildi. Türkiye ekonomisine dair büyüme oranlarını da revize eden kuruluş, bu yıl %4,7, gelecek yıl %4,1 oranında büyüme kaydedeceğini belirtti.

Türkiye için büyüme tahminlerini yukarı yönlü güncelleyen kuruluş; referandumun sonuçlanması ve 2019 yılının Kasım ayında seçime gidilecek olmasının, sorunsuz ve pürüzsüz bir siyaset ortamı yarattığını belirtti. Siyasi arenada yaşanan bu sakinlik ise yatırım ve tüketim olmak üzere 2019 yılında ekonomide büyüme olarak geri dönecektir şeklinde yorum yapıldı.

Enflasyonun bu yıl ilk kez Mayıs ayında yıllık bir yavaşlama gösterdiği söylenen raporda; 2018 ve 2019 yılları için büyüme tahminleri %4,1 olarak açıklandı. Enflasyon beklentileri de yine aynı şekilde revize edildi. Bu yıl %9,5 olarak tahmin edilen enflasyon, 2018 yılında %7,5, 2019 yılında ise %7,3 olarak belirlendi.

Türkiye geçen yıl %2,9 oranında bir büyüme gerçekleştirmişti. Bu yılın ilk çeyreğinde %5’lik bir büyüme ile beklentileri aşması, bunun yanında geçen sene 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin hükümet tarafından bastırılarak, ardından destekleyici ekonomik gelişmelerin yapılması, kuruluşun büyüme tahminlerini yukarı yönde değiştirmesinde büyük etken oldu.

Küresel Büyüme de Artış Gösterecek

Haziran ayı Küresel Ekonomik Görünüm raporuna göre; küresel olarak da büyüme beklentisi vurgulandı. Genel olarak ülke ekonomilerindeki güçlenmenin, önümüzdeki iki yılda da büyüme hızına artış olarak yansıması öngörüldü.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin, senkronize bir şekilde ilerlemesinin büyümeyi desteklediği belirtilen raporda, gelişmiş ülkelerdeki makro ekonomik politikaların, sıkılaşan işgücü piyasasının talep artışı üzerinde olumlu etki yaratacağı da eklendi.

FED’in parasal sıkılaşma politikasının da hatırlatıldığı raporda; büyüme oranlarının geçen yıl %2,5, bu yıl %2,9, önümüzdeki yıl ise %3,1 beklentisinde olduğu ifade edildi.

Çin ve İngiltere için Büyüme Tahminleri Aşağı Yönde

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Çin ve İngiltere için büyüme oranlarının düşük olduğunu belirtti. Buna göre dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, geçen sene %6,7’lik bir büyüme gerçekleştirmişti. Ancak büyüme tahminlerini aşağı yönde güncelleyen kuruluş, bu sene için %6,5, önümüzdeki yıl için %5,9 oranında bir genişleme beklediğini belirtti.

Aynı durum 8 Haziran’dan genel seçim yapan İngiltere için de geçerli. Raporda İngiltere’nin bu yıl %1,5, gelecek yıl ise %1,3 büyüme gerçekleştirmesi öngörüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum