Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye Ekonomisinin 2020’de Güçleneceğini Öngören Fitch, Risklerin Süreceğine Dikkat Çekti

Fitch Ratings, gelecek yıl Türkiye’de enflasyondaki düşüşün, cari açıktaki azalmanın ve ekonomik toparlanmanın sürmesini beklerken, çok yönlü riskler konusunda da uyarıda bulundu.
Türkiye Ekonomisinin 2020’de Güçleneceğini Öngören Fitch, Risklerin Süreceğine Dikkat Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kasım ayının başında Türkiye’nin kredi notunu BB- olarak teyit ederken, negatif olan not görünümünü durağana yükseltti. Takip eden haftada kurum 20 Türk bankasının kredi notu görünümünü de yükseltti.

Fitch analistlerinin yaptığı açıklamada bu kararların Türkiye ekonomisindeki risklerin azalmasına bağlı olarak alındığı bildirildi. Son yapılan açıklamada ise Türkiye ekonomisinin 2020 yılında da toparlanmaya devam edeceği aktarıldı.

Fitch Ratings bugün yayımladığı raporda, gelecek yıl Türk ekonomisindeki büyümenin güçleneceğini bildirdi.

Türkiye EkonomisiKurum analistleri tarafından hazırlanan raporda, son dönemde toparlanma gösteren Türk ekonomisinin 2020 yılında da bu şekilde ilerleyeceği ve yeniden dengelenme sürecinin devam edeceği ifade edildi. Cari açığın kontrol altına alınmasını bekleyen analistler, enflasyonun düşüş göstermesini, ekonominin daha fazla istikrar kazanmasını ve büyümenin güçlenmesini beklediğini aktardı.

2023 yılına kadar genel seçim olmayacağından ekonomiyi kırılgan yapan noktalara daha fazla ağırlık verilip, zayıflıkları giderecek reformların hayata geçirilebileceğini ifade edildi. Ancak tüm bu olumlu yorumların yanında çok yönlü risklerin süreceği uyarısında bulunuldu.

Fitch Ratings direktörü Lindsey Liddell da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Türkiye ekonomisinin toparlandığını söyleyerek, faiz indirimi konusunda değilmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 1000 baz puanlık faiz indiriminin yeterli olduğunu belirten Liddell, daha fazla indirimin makroekonomik dengede birtakım riskleri doğuracağına dikkat çekmişti.

Gelişen Avrupa ülkelerinin çoğu için 2020 öngörüsü negatif yönde.

Gelişen Avrupa Ülkeleri22 gelişen Avrupa ülkesi arasında sekiz tanesinin not görünümünü durağan, dördünün pozitif, geri kalanını ise negatif olduğu bildirildi. Küresel büyümedeki zayıflığa bağlı olarak önümüzdeki yıl gelişen Avrupa ülkelerinin ekonomisinin yavaşlayacağı tahmin edildi.

Batı Avrupa’da yavaşlamanın daha dirençli kalsa da Doğu Avrupa tarafında şimdiden yavaşlama sinyallerinin alındığı açıklandı. Türkiye ve Rusya ekonomileri bu zayıf grubun dışında tutuluyor. Türkiye’nin 2018 yılının yaz aylarında yaşanan kur şoklara sonrasında toparlandığı ve bu olumlu tablonun sürmesinin beklendiği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu